Ana Sayfa Ekonomi İkinci El Araç Satışları Artıyor

İkinci El Araç Satışları Artıyor

-

Araba almak için birçok pazarlık ve bankalarla işbirliğinin getirdiği durumlar neticesinde sıfır km araca sahip olmak çok zor olmuyordu. Tüketici araba ihtiyacını rahat bir şekilde gideriyor ve ulaşımını sağlıyordu.

İkinci el araç satışları, bu durumda dingin bir piyasa izliyor hatta bazen düşüş yaşayabiliyordu. Yaşanan son olayların ardından dolar kurunun fırlamasıyla bu durum biraz tersine döndü. Dolar kurunun yükselişe geçmesiyle sıfır km araçların satışında bir düşme gerçekleşti.

İkinci el araç satan yerlere yönelen tüketiciler, tercihlerini bu yanda kullanmaya başladılar. İlk yarıda ikinci el araç satışları artıyor, söyleminin dolaştığı piyasada bu hareketliliğin yıl boyunca süreceği belirtiliyor.

İkinci el otomobil satışları yükselirken fiyatlarda da bir artış gözlemleniyor. İkinci el otomobil almak isteyenler, kurdaki artıştan ötürü ve artan talep neticesinde ikinci el arabalarda da fiyat artışı görebilirler.

Türkiye İstatistik Kurumu, yaşanan bu gelişmelerle birlikte bir rapor oluşturmuş durumda. İstatistiklere göre geçen yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 810 bin 553 olan otomobil hareketliliği bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 962 bin 868 oldu.

İkinci el arabalar için de geçen yıla nazaran %8,4’lük bir büyümenin gerçekleştiği de belirtilenler arasında. Dolar kurunun ve Euro kurunun yarattığı bu hareketlililiğin piyasaların dengelenmesiyle yavaş yavaş azalacağı belirtiliyor. Pahalı gelen sıfır km araçlar yüzünden ikinci el araçlara yönelen tüketiciler, sıfır km araçlara en nihayetinde tekrar yönelecekler.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,401TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler