Vatandaş Ellerindeki Dolarları Bozdurdu

0

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardında, dolar kurundaki ve dövizdeki artış piyasaları ve Türk Lirası’nı oldukça kötü etkilemişti. Bunun üzerine Merkez Bankası öncülüğünde birçok toplantı ve görüşme düzenlenmiş, bazı tedbirler alınmıştı.

Bankalara sağlanan likitide ve diğer önlemlerle biraz durulmalar olmuş ve denge halinin korunması amaçlanmıştı. Dolar kurunun artışının ardından bunun bir fırsat bilineceği düşünülürken vatandaş şaşırtıcı bir hamle yaparak ellerindeki dolarları bozdurdular.

Vatandaş ellerindeki dolarları bozdurdu, dolar ve piyasa kendine geldi. 9 milyarlık bir döviz miktarının bozularak TL’nin tercih edilmesi belirtilenler arasında yer alıyor. Bazı yabancı yatırımcılar ve ülke içerisindeki birçok yatırımcı da Türkiye’nin ekonomik istihdamının sağlanması amacıyla yatırımların süreceğini ve artacağını belirtmişti.

Vatandaşın da bu hareketliliğe katılmasının çok önemli bir rol oynadığı da belirtilenler arasında. Başbakan Yardımcısı da yaptığı açıklamalarda son 10 günlük süre içerisinde büyük bir girişimin sağlandığını belirtti.

Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerin de bu gelişmelerde pay sahibi olduğu yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır. Yabancı yatırımcıların bazılarının, Türkiye’den elini çekmesi de kaçınılmaz durumlardan bir tanesiydi. Türk vatandaşının yaptığı bu hareket aynı zamanda, yabancı yatırımcılar için de bir güvence oluşturmayı sağlamaktadır.

Yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin kredi notuna da değinildi. Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesinin gereksiz olduğu, bu sürecin ılımlı bir şekilde atlatılacağının mesajları verildi. Dolar kuru ve döviz kurunun ilerleyen günlerde biraz daha düşüş yaşaması bekleniyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın