Vatandaş Ellerindeki Dolarları Bozdurdu

Google Haberlere Abone Ol:

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardında, dolar kurundaki ve dövizdeki artış piyasaları ve Türk Lirası’nı oldukça kötü etkilemişti. Bunun üzerine Merkez Bankası öncülüğünde birçok toplantı ve görüşme düzenlenmiş, bazı tedbirler alınmıştı.

Bankalara sağlanan likitide ve diğer önlemlerle biraz durulmalar olmuş ve denge halinin korunması amaçlanmıştı. Dolar kurunun artışının ardından bunun bir fırsat bilineceği düşünülürken vatandaş şaşırtıcı bir hamle yaparak ellerindeki dolarları bozdurdular.

Vatandaş ellerindeki dolarları bozdurdu, dolar ve piyasa kendine geldi. 9 milyarlık bir döviz miktarının bozularak TL’nin tercih edilmesi belirtilenler arasında yer alıyor. Bazı yabancı yatırımcılar ve ülke içerisindeki birçok yatırımcı da Türkiye’nin ekonomik istihdamının sağlanması amacıyla yatırımların süreceğini ve artacağını belirtmişti.

Vatandaşın da bu hareketliliğe katılmasının çok önemli bir rol oynadığı da belirtilenler arasında. Başbakan Yardımcısı da yaptığı açıklamalarda son 10 günlük süre içerisinde büyük bir girişimin sağlandığını belirtti.

Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerin de bu gelişmelerde pay sahibi olduğu yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır. Yabancı yatırımcıların bazılarının, Türkiye’den elini çekmesi de kaçınılmaz durumlardan bir tanesiydi. Türk vatandaşının yaptığı bu hareket aynı zamanda, yabancı yatırımcılar için de bir güvence oluşturmayı sağlamaktadır.

Yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin kredi notuna da değinildi. Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesinin gereksiz olduğu, bu sürecin ılımlı bir şekilde atlatılacağının mesajları verildi. Dolar kuru ve döviz kurunun ilerleyen günlerde biraz daha düşüş yaşaması bekleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.