Konut Kredisi Faiz Oranları Sabitlendi

0

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Durdu

Dar gelirlilerin ev alabilmek için tek çaresi bankaların verdiği düşük faizli konut kredileridir. Özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde son iki yılda ev fiyatları tam iki kat arttı. Bu nedenle vatandaşın alım gücü de bir hayli düştü. Özellikle Nisan ve Mayıs ayında konut kredisi faiz oranlarının çok yüksek olması emlak sektöründeki satışların durma noktasına gelmesine neden olmuştu. Ancak Ramazan ortalarında düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz güne kadar düşmeye devam etti.

Bankaların uzun süredir konut kredisi faiz oranları konusunda güncelleme yapmadığını belirtmeliyiz. Bu durum konut kredisi faiz oranlarının sabitlendiğini gösteriyor. Yani uzunca bir süre bu faizlerin düşmesi söz konusu olmayacak. Ancak konut fiyatları rağbet olduğu için her geçen gün artıyor. Bu nedenle ev satın almak isteyen kişilerin hemen en uygun kredilerden birini çekerek bu hayalini gerçekleştirmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ekim)

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarına baktığımızda en düşük faiz oranının 1,03 olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra konut kredisi maliyet oranı ise 1,05. Kısaca durumu izah etmek gerekirse, 120 ay vadede çekebileceğiniz 100 bin liralık kredi için yaklaşık 176 bin lira ödemeniz gerekiyor. Nisan ayında ödemeniz gereken faiz tutarı yaklaşık 87 bin liraydı. Bu bağlamda konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, 100 bin liralık bir krediye yaklaşık 11 bin lira etki etti. Ancak konut fiyatlarının çok yüksek olması insanların düşük faiz oranlarına rağmen konut alamamalarına neden oluyor. 100 bin lira kredi çekip 10 senede ödemek istediğinizde aylık taksit tutarınız yaklaşık 1456 lira oluyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın