Ev Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

0

Ev Fiyatları Uçtu

Ülkemizde ev fiyatları kredilerin durumuna bağlı olarak değişiyor. Çünkü gelişmekte olan bir ülkeyiz ve milyonlarca kişi asgari ücret üzerinden maaş alıyor. Oysa asgari ücret bir ailenin geçimi için öngörülen ücretten bile daha az. Hal böyle olunca özellikle dar gelirli vatandaşların konut almaları daha da zor hale geliyor. Bu nedenle ülkemizde ev alan her 3 kişiden 2’si kredi kullanıyor.

Haziran ayında da beklediği satış rakamlarına ulaşamayan inşaat firmaları Ramazan ayında farklı kampanyalar yaparak tam 50 bin liraya kadar indirim sunmuştu. Birçok inşaat firması ise bankaya gerek olmadan taksitli ev satışı yaptı. Ancak Haziran ayının ortalarından bu yana emlak kredisi faizleri düşmeye devam etti ve bu düşüş geçtiğimiz haftaya dek sürdü.

Emlak kredisi faizlerinin düşmesi halkın ev almak için seferber olmasını sağladı. Öyle ki kredi başvuruları tam 2 kat arttı. Ancak rağbetin artması, yaz ayları nedeniyle Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların da evlere talip olması evlerin fiyatını arttırdı. Artışın en büyüğü İstanbul’da oldu.

Dünya’da ev fiyatlarının en çok arttığı şehirler arasına İstanbul da girdi. Buna göre İstanbul ev fiyatları en çok artan şehirler sıralamasında 3. oldu.

Darbe girişimi de ev fiyatlarına etki eden olaylardan. Darbe girişimi doların normal kurunun yükselmesini sağladı. Piyasalar düzelmiş gibi görünse de darbe öncesi dolar piyasası ile şimdiki piyasa arasında yüzde 2’ye yakın bir fark var. Bu durum aynı oranda ev fiyatlarının da artmasını sağladı.

Emlak sektörünün sezonu Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte kapanıyor. Ev satın almak isteyenler daha uygun fiyata konut sahibi olabilmek için bu tarihi bekleyebilirler. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın