Turizm Sektörü Dibi Gördü

0

Turizm Sektöründe Büyük Düşüş

Ülkemize gelir sağlayan en önemli sektörlerden biri olan turizm sektörü çok kötü bir zaman geçiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre geçtiğimiz yıl aynı sezonda ülkemize gelen turist sayısı bu yıl tam yüzde 41 oranında düştü. Özellikle Antalya, Muğla ve Mersin gibi yabancı turist akınına kapılması beklenen yerler ilgi görmedi. Bunda siyasi olaylar ve terör olaylarının da etkisi büyük oldu.

Rus Turist Sayısı Yüzde Doksan Düştü

Rusların ülkemizi ziyaret etmeye başladığı an genelde Mayıs’ta başlıyor. Ancak Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle Putin Rus halkına bir çağrı yapmıştı. Bu çağrıya göre Türkiye’ye tatile gitmek yasaklanmış, spor takımlarına kamp için vize verilmemişti. Geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Putin ile bir görüşme yapıp aradaki buzları eritse de turizm sektörü kurtulamadı. Sezon kapandığı için bu yıl gelen turist sayısında herhangi bir değişim olmadı. Rus turistlerin seneye tekrar gelmesi bekleniyor.

Terör Olayları Turistleri Korkutuyor

Mersinde yapılan Jimnastik oyunlarına 22 ülkenin sporcuları katılacakken havalimanı patlamasından sonra bu sayı sadece 8’e düştü. Bu durum her şeyi apaçık ortaya koyuyor. Ülkemize gelen turist sayısında ciddi bir düşüş olmasına neden olan şeylerin başında terör olayları geliyor. Darbe girişimi nedeniyle birçok sporcu takımlarından ayrılmak istediklerini bildirdiler. Gelişen terör olayları, siyasi çıkmaz gibi etkenler turizm sektörünü adeta bitirme noktasına getirdi. Antalya ve Muğla esnafı son 10 yılın en kötü turizm tablosuyla karşı karşıya olduklarını söylüyorlar. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın