Serbest Muhasebecilerin Asgari Ücretleri Yarıya Düşüyor

Google Haberlere Abone Ol:

Serbest muhasebeci nedir? Serbest muhasebeci, gerçek ve tüzel kişilerin muhasebe işlerine ilişkin esasları bilanço, gelir tablosu ve kar-zarar oranlarının defterlerini tutan kişilerdir. Mali Müşavir Kimdir? Mali müşavirler, şirketlerin güvenilir bir finansal işleyiş sağlamaları için ve resmi merciilere bunun tarafsız bir şekilde sunulmasını sağlayan kişilerdir.

Ülkedeki birçok muhabe ve finansal faaliyeti yürüyen bu iki mesleğe sahip kişilere üzücü bir haber geliyor. Gelir İdaresi Başkanlığının aldığı kararlar neticesinde, serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerin asgari ücretleri yarıya düşürülüyor.

2016 yılına ilişkin asgari ücret tarifesinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlandı. Alınan kararlara göre, işletme ve şirketlerden alınan kuruluş ücretleri %50 kadar düşürüldü. İşletmeler için 47 ve 154 arasında ücret alınacak, Adi ortaklıklar için 142 ve 213 arasında ücret alınacak, kolleftif ve komandit şirketler içinse 154 ve 239 TL arasında ücret alınacakken son olarak kooperatif işlemeleri için 337 ve 487 lira arasında değişen ücretler alınabilecek.

Düzenlenen tasarı da anonim şirketler için 363 TL ve 602 TL arasında değişen rakamlar alınırken yabancı sermayeli şirket kuruluşları için bu ücret 714 TL ve 1363 TL arasındadır. Şube tasarıları da değişiklik gösteren kararda il sınırları ve  il dışı ayrı tutulmak üzere 83 TL ve 296 TL arasında değişiklik gösteren fiyatlar belirtilmektedir.

Yeminli mali müşavirler için de değişen bu tutarlar şahıs işletmeleri için 180 TL, Adi ortaklıklar için 239 TL, diğer iki grup şirketler için 602 TL ve anonim şirketler için de 909 TL olarak kararlaştırılmıştır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.