Serbest Muhasebecilerin Asgari Ücretleri Yarıya Düşüyor

0

Serbest muhasebeci nedir? Serbest muhasebeci, gerçek ve tüzel kişilerin muhasebe işlerine ilişkin esasları bilanço, gelir tablosu ve kar-zarar oranlarının defterlerini tutan kişilerdir. Mali Müşavir Kimdir? Mali müşavirler, şirketlerin güvenilir bir finansal işleyiş sağlamaları için ve resmi merciilere bunun tarafsız bir şekilde sunulmasını sağlayan kişilerdir.

Ülkedeki birçok muhabe ve finansal faaliyeti yürüyen bu iki mesleğe sahip kişilere üzücü bir haber geliyor. Gelir İdaresi Başkanlığının aldığı kararlar neticesinde, serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerin asgari ücretleri yarıya düşürülüyor.

2016 yılına ilişkin asgari ücret tarifesinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlandı. Alınan kararlara göre, işletme ve şirketlerden alınan kuruluş ücretleri %50 kadar düşürüldü. İşletmeler için 47 ve 154 arasında ücret alınacak, Adi ortaklıklar için 142 ve 213 arasında ücret alınacak, kolleftif ve komandit şirketler içinse 154 ve 239 TL arasında ücret alınacakken son olarak kooperatif işlemeleri için 337 ve 487 lira arasında değişen ücretler alınabilecek.

Düzenlenen tasarı da anonim şirketler için 363 TL ve 602 TL arasında değişen rakamlar alınırken yabancı sermayeli şirket kuruluşları için bu ücret 714 TL ve 1363 TL arasındadır. Şube tasarıları da değişiklik gösteren kararda il sınırları ve  il dışı ayrı tutulmak üzere 83 TL ve 296 TL arasında değişiklik gösteren fiyatlar belirtilmektedir.

Yeminli mali müşavirler için de değişen bu tutarlar şahıs işletmeleri için 180 TL, Adi ortaklıklar için 239 TL, diğer iki grup şirketler için 602 TL ve anonim şirketler için de 909 TL olarak kararlaştırılmıştır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın