Ana Sayfa Ekonomi Darbenin Maliyeti 300 Milyar TL Olarak Belirlendi!

Darbenin Maliyeti 300 Milyar TL Olarak Belirlendi!

-

Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görevini devam ettirmekte olan Bülent Tüfenkçi, gazetecilere vermiş olduğu röportajı kapsamınca, 15 Temmuz gecesinde gerçekleştirilmiş olan darbe girişiminin Türkiye ekonomisine maliyetinin ilk aşamada 300 Milyar TL olarak belirlendiğini açıkladı. Sadece ekonomik anlamda zarar görmediğimizi, Türkiye’nin adeta üçüncü dünya ülkesi olarak algılanıp, Dünya devletleri arasında itibar kaybı da yaşadığını belirtti. İşte detaylar!

Darbenin Vermiş Olduğu Zararın Tutarı Aşamalı Olarak Artacaktır!

Tüfenkçi’nin yapmış olduğu diğer açıklamalar kapsamınca da, darbenin ülkeye vermiş olduğu zarar bu rakamla sınırlı kalmıyor. Etkilerinin orta vadede silineceğini düşünülen zararlar, yapılacak hesaplamalar ile daha da ortaya çıkacak. Öyle ki, yurtdışı ile aktif olarak çalışmakta olanlar için, yurtdışından siparişlerin sürekli iptal olması, özellikle Avrupa’dan hiçbir iş adamının Türkiye’ye gelmemesi ve turizm sektörü için de zaten bu yıl az olarak belirlenen yabancı turist sayısının giderek azalmasının yanı sıra, kamuda çalışanların izinlerinin iptali de bu zararı oluşturan diğer etmenler arasında sayılabilir.

İtibar İçin Yurtdışına Gidilecek

Bakan Tüfenkçi, gerçekleştirilmeye çalışılan darbenin etkilerini bizzat kendilerinin yurtdışına giderek azaltacakların hatta kaldıracaklarını söyledi. FETÖ’nün Fethullah Gülen’i adeta yarı Tanrı gibi gördüğünü belirten Bakan Tüfenkçi, eğer darbe girişimleri başarılı olsaydı, bunu tüm ülkeye empoze edeceklerini belirtti. Yurtdışında yaşanmakta olan itibar kaybının ise, uzun vadede giderileceğini, bunların ise süre gerektirdiğini, aşamalı olarak gerçekleştirileceğini anlattı. Bunun yanı sıra 15 Temmuz ve devamında ülkemizde yaşanan direnişi de dile getiren Bülent Tüfenkçi, bunun yurtdışında mutlaka daha detaylı şekilde tanıtılması gerektiğini, bu şekilde ülkemizin gücünün görülebileceğini belirtti. 

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,254BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler