Devletten Yeni Hibe Desteği

0

Türkiye’de hayvancılık ve besicilik, birçok besinin üretiminde büyük bir paya sahiptir. Et ve süt ürünlerinin yanında, giyim sektörünün de oluşumunda büyük bir katkısı olan hayvancılığa olan ilgi zamanla azalmaktadır. Kırsal kesimlerde umduğunu bulamayan bireyler, çareyi kentsel yerleşim olan şehirlerde aramaktadırlar.

Kentsel yerleşime göçlerin çoğalmasıyla, Türkiye’deki hayvancılık faaliyetleri de sekteye uğramaya başlamıştır. Bu da yerli üretimin azalması anlamına gelmektedir. Ekonominin daha güçlü bir hal almasıysa yerli üretime ve dışarıya gerçekleştirilecek ihracata bağlıdır.

Bu sebeple devlet, birçok alanda çiftçilik, besicilik ve hayvancılıkla uğraşan kişilere yardım sağlamaktadır. Zaman zaman ekonomik önlem paketleri gibi tedbirler almaktadır.

Bakanlar Kurulu da bu kapsamda yeni bir hibe desteği sağlamaktadır. Damızlık ve Düve Yetiştiriciliği yapanlar için büyükbaş hayvancılık yapmaları adına, bunların finansal destekle sağlanmasını amaçlamaktadır.

Bu tarz yatırımların ve faaliyetlerin artmasını hedefleyen kurul, işletmelerin kurulması ve sayılan ürünlerin yurt içinden karşılanması için hibe verilmesi kararını aldı.

Verilen karar ışığında hibeler, Veteriner Bilgi Sistemi’ne en az 3 yıldır kayıtlı, aktif olarak bu işletmeleri yürüten kişilere bireysel veya ortaklarla yapacakları 500 baş kapasiteye sahip işletmeler için sağlanacak. Projeli sütçü ve etçi ya da saf damızlık üretimini sağlayan kişiler olması gerekiyor. Ayrıca Ticari düve satışı için de sağlık sertifikalı yeni işletmelerin kurulması, mevcut işletmelerin de 500’ün üstünde büyükbaş işletmelerine sahip olması hedeflenmektedir.

Belirlenen illere verilecek bu hibe, 2016 ve 2018 yılları arasında dağıtılacağı belirtilenler arasında yer almaktadır. Besicilik ve hayvancılık için işletmenin inşaatı, buzağı alımı ve yem makineleri gibi ihtiyaçların karşılanmasında yapılacak yatırımlara %50 hibe verilecek. Devletten hibe alan hayvancılık üreticileri, böylelikle yerli bir üretim sahasıyla ekonominin de gelişmesine katkı sağlayacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın