Ana SayfaGündemKonut Kredisi Faizinde Yükseliş

Konut Kredisi Faizinde Yükseliş

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları sebebiyle konut kredisindeki ivme büyüme kaybetti. Ayrıca konut kredisi faizlerinin de yüzde 1,1 seviyelerinin üzerine çıkmasına neden oldu.

Kamuya ait bankaların düşük faizli kredi ödemesiz dönemli kampanyası sayesinde haziran ayında konut faizi kredi yüzde 0,64’e kadar inmişti. Fakat faizler yeniden yükselerek yüzde 1’i geçti.

Kamu bankalarından sadece Halkbank’ta faiz yüzde 0,99’da kalarak, yüzde 1 seviyesine çıkmamış oldu. Diğer bankaların tamamında faiz oranları yüzde 1’in üstüne çıktı. 26 Haziran haftasında yıllık yüzde 9,01 seviyesine inen faiz tarihin en düşük noktalarına gerilemişti, aradan geçen sürede yeniden tırmanışa geçen faiz 4 Eylül haftasında yüzde 13,80’i gördü. Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarının devam etmesi halinde faizlerdeki yükselişinde sürmesi bekleniyor.

Kredi Artış İvmesinde Yavaşlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yayımladığı haftalık verilerde, 4 Eylül haftasında konut kredisi hacmi 275 milyar 396 milyon lira oldu. Fakat 14 Ağustos haftasından itibaren konut kredisi hacminde yaşanan artışın ivme kaybettiği belirtiliyor.

Faizlerde yaşanan artışlar ve Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları nedeniyle konut kredisi miktarının artışı da yavaşladı. 14 Ağustos haftasında yüzde 1,8’e, 21 Ağustos haftasında 0,84’e, 28 Ağustos haftasında ise 0,55’e inmişti. Uzmanlara göre kredi hacminin artışında da artış azalacak ve yerini yavaşlamaya bırakacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.