Ana SayfaGündemMerkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor
M

-

Piyasada Merkez Bankası’nın 24 Eylül Perşembe günü vereceği faiz kararını bekliyor. Uzmanlar 8.25’te olan haftalık repo faizinde bir değişim beklemiyor.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da “resmi politika faiz oranı” üzerinde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ağırlıklı Ortalama Fonlama Faizi’nin yukarı çıkarılması bekleniyor.

16 Temmuz tarihinde 7.34 olan AOF, ağustos ayında yapılan toplantıda yükselişe geçmişti. Politika faizinde bir değişim olmasa da bankaların fonlama faizlerindeki yükseliş devam ederek cuma gününde 10.39 seviyelerine ulaştı.

Borsa İstanbul üzerinden yapılan fonlama günlük 5 milyar liraya kadar düştü, fonlama dört haftalık repo üzerinde yüzde 11.55’e yükseldi, yüzde 11.25’teki Geç Likitide Penceresi (GLP) üzerinden yapılması küçük miktarlarda faiz artışına neden oldu.

Aktif Rasyo’da Gevşetme Zamanı

Nisan ayının sonunda bankaların kredi vermesinden dolayı “teşvik etme” adı altında ihdas edilen Aktif Rasyo’da son günlerde iyileştirme yapıldı. Bankaları kredi vermeye zorlayan Aktif Rasyo’da Merkez Bankası sıkılaştırma politikaları uyguluyor.

Merkez Bankası, sıkılaştırıcı para politikasını uygularken onunla tezatlık gösteren Aktfi Rasyo’yu kullanmaya devam etmesi pek tutarlılık göstermemektedir. Bankaların durumuna göre yükümlülükler esnetilebilir, oranı düşürülebilir, fakat ilerleyen dönemlerde şartların uygun olması durumunda tekrar yükseltilmesi kaydıyla.

Enflasyonla mücadele Merkez Bankası’nın ileriye dönük planlamalar ve hesaplamalar yapmasına engel oluyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol