Ana SayfaGündemMerkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Piyasada Merkez Bankası’nın 24 Eylül Perşembe günü vereceği faiz kararını bekliyor. Uzmanlar 8.25’te olan haftalık repo faizinde bir değişim beklemiyor.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da “resmi politika faiz oranı” üzerinde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ağırlıklı Ortalama Fonlama Faizi’nin yukarı çıkarılması bekleniyor.

16 Temmuz tarihinde 7.34 olan AOF, ağustos ayında yapılan toplantıda yükselişe geçmişti. Politika faizinde bir değişim olmasa da bankaların fonlama faizlerindeki yükseliş devam ederek cuma gününde 10.39 seviyelerine ulaştı.

Borsa İstanbul üzerinden yapılan fonlama günlük 5 milyar liraya kadar düştü, fonlama dört haftalık repo üzerinde yüzde 11.55’e yükseldi, yüzde 11.25’teki Geç Likitide Penceresi (GLP) üzerinden yapılması küçük miktarlarda faiz artışına neden oldu.

Aktif Rasyo’da Gevşetme Zamanı

Nisan ayının sonunda bankaların kredi vermesinden dolayı “teşvik etme” adı altında ihdas edilen Aktif Rasyo’da son günlerde iyileştirme yapıldı. Bankaları kredi vermeye zorlayan Aktif Rasyo’da Merkez Bankası sıkılaştırma politikaları uyguluyor.

Merkez Bankası, sıkılaştırıcı para politikasını uygularken onunla tezatlık gösteren Aktfi Rasyo’yu kullanmaya devam etmesi pek tutarlılık göstermemektedir. Bankaların durumuna göre yükümlülükler esnetilebilir, oranı düşürülebilir, fakat ilerleyen dönemlerde şartların uygun olması durumunda tekrar yükseltilmesi kaydıyla.

Enflasyonla mücadele Merkez Bankası’nın ileriye dönük planlamalar ve hesaplamalar yapmasına engel oluyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...