Ana SayfaGündemMerkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Piyasada Merkez Bankası’nın 24 Eylül Perşembe günü vereceği faiz kararını bekliyor. Uzmanlar 8.25’te olan haftalık repo faizinde bir değişim beklemiyor.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da “resmi politika faiz oranı” üzerinde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ağırlıklı Ortalama Fonlama Faizi’nin yukarı çıkarılması bekleniyor.

16 Temmuz tarihinde 7.34 olan AOF, ağustos ayında yapılan toplantıda yükselişe geçmişti. Politika faizinde bir değişim olmasa da bankaların fonlama faizlerindeki yükseliş devam ederek cuma gününde 10.39 seviyelerine ulaştı.

Borsa İstanbul üzerinden yapılan fonlama günlük 5 milyar liraya kadar düştü, fonlama dört haftalık repo üzerinde yüzde 11.55’e yükseldi, yüzde 11.25’teki Geç Likitide Penceresi (GLP) üzerinden yapılması küçük miktarlarda faiz artışına neden oldu.

Aktif Rasyo’da Gevşetme Zamanı

Nisan ayının sonunda bankaların kredi vermesinden dolayı “teşvik etme” adı altında ihdas edilen Aktif Rasyo’da son günlerde iyileştirme yapıldı. Bankaları kredi vermeye zorlayan Aktif Rasyo’da Merkez Bankası sıkılaştırma politikaları uyguluyor.

Merkez Bankası, sıkılaştırıcı para politikasını uygularken onunla tezatlık gösteren Aktfi Rasyo’yu kullanmaya devam etmesi pek tutarlılık göstermemektedir. Bankaların durumuna göre yükümlülükler esnetilebilir, oranı düşürülebilir, fakat ilerleyen dönemlerde şartların uygun olması durumunda tekrar yükseltilmesi kaydıyla.

Enflasyonla mücadele Merkez Bankası’nın ileriye dönük planlamalar ve hesaplamalar yapmasına engel oluyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.