Ana SayfaGündemBankacılıkta Yeni Dönem Başlıyor

Bankacılıkta Yeni Dönem Başlıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yeni düzenleme ile uzaktan kimlik tespiti artık mümkün hale geliyor, bu düzenleme ile uzaktan kimlik doğrulaması yapılarak müşteri olunabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) hazırlamış olduğu yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle uzaktan kimlik doğrulama dönemi başlamış olacak. Uzaktan kimlik doğrulama işlemi ile hem banka müşterisi olunabilecek hem de müşteriler bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirebilecek.

“Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı” hazırlandı. Bu düzenleme ile ıslak imza zorunluluğu ortadan kalkmış olacak. Kişi, banka çalışanı ile fiziksel olarak yan yana olmadan, iletişim kurarak veya çevrim içi görüntülü görüşme sırasında kimlik doğrulaması yapılabilecek.

Görüntülü görüşmede güvenlik önlemleri arttırılacak. Riskler göz önüne alınarak, gizlilik seviyesi oluşturulacak. Görüntülü görüşme şifrelenmiş güvenli iletişim ile yapılacak.

Düzenlemenin uygulanmaya başlaması ile bankacılık hizmetlerine vatandaşların ulaşımı daha kolay olacak. Maliyetten, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesi sağlanacak. Bankalar açısından da doküman ve kağıt kullanımında azalma olacağı için maliyetleri düşürecek. Müşteri olma süreci de 15 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanmış olacak.

2021 Yılına Kadar Tamamlanması Bekleniyor

Almanya, Fransa, İspanya ve Estonya’da bu sistemin başarılı bir şekilde kullanıldığı belirtiliyor. BDDK’nın yürüttüğü bu çalışamanında 2021 yılına kadar tamamlanarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

BDDK’nın uçtan uca şifrelenmiş dijital ortamda gerçekleşecek kimlik tespitinde kullanılacak kimlik belgelerinin bu ortamda güvenli bir şekilde doğrulanması üzerinde çalışıyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...