Ana SayfaGündemBankacılıkta Yeni Dönem Başlıyor

Bankacılıkta Yeni Dönem Başlıyor
B

-

Yeni düzenleme ile uzaktan kimlik tespiti artık mümkün hale geliyor, bu düzenleme ile uzaktan kimlik doğrulaması yapılarak müşteri olunabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) hazırlamış olduğu yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle uzaktan kimlik doğrulama dönemi başlamış olacak. Uzaktan kimlik doğrulama işlemi ile hem banka müşterisi olunabilecek hem de müşteriler bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirebilecek.

“Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı” hazırlandı. Bu düzenleme ile ıslak imza zorunluluğu ortadan kalkmış olacak. Kişi, banka çalışanı ile fiziksel olarak yan yana olmadan, iletişim kurarak veya çevrim içi görüntülü görüşme sırasında kimlik doğrulaması yapılabilecek.

Görüntülü görüşmede güvenlik önlemleri arttırılacak. Riskler göz önüne alınarak, gizlilik seviyesi oluşturulacak. Görüntülü görüşme şifrelenmiş güvenli iletişim ile yapılacak.

Düzenlemenin uygulanmaya başlaması ile bankacılık hizmetlerine vatandaşların ulaşımı daha kolay olacak. Maliyetten, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesi sağlanacak. Bankalar açısından da doküman ve kağıt kullanımında azalma olacağı için maliyetleri düşürecek. Müşteri olma süreci de 15 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanmış olacak.

2021 Yılına Kadar Tamamlanması Bekleniyor

Almanya, Fransa, İspanya ve Estonya’da bu sistemin başarılı bir şekilde kullanıldığı belirtiliyor. BDDK’nın yürüttüğü bu çalışamanında 2021 yılına kadar tamamlanarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

BDDK’nın uçtan uca şifrelenmiş dijital ortamda gerçekleşecek kimlik tespitinde kullanılacak kimlik belgelerinin bu ortamda güvenli bir şekilde doğrulanması üzerinde çalışıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol