Ana Sayfa Gündem Bankaların Swap Limitleri Yükseltildi

Bankaların Swap Limitleri Yükseltildi

-

BDDK yaptığı açıklamada bankaların para swapı, foward opsiyon ve diğer türev işlem limitlerinin arttırıldığını duyurdu.

BDDK, bankaların işlem limitlerinin yeniden düzenlendiğini duyurdu. Yapılan düzenleme gereği Türk Lirası alım yönünde bankaların hesaplanmış olan öz kaynaları oranının yüzde 1 şeklinde belirlenmiş olan para swapı, forward işlemleri sınırlamasının yüzde 10 olarak yeniden revize edildiği açıklandı.

Vadede Türk Lirası satım yönündeki para swapı, opsiyon ve forward diğer türev işlemleriyle alakalı, vadesine 7 gün kalmış olan işlemler için yüzde 1’den yüzde 2’ye, vadesine 30 gün kalmış olan işlemler için yüzde 2’den yüzde 5’e, vadesine 1 yıl kalmış olan işlemler için yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltilecek şekilde yeniden düzenlendi.

BDDK açıklamasında, “Söz konusu oranların günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı, opsiyon işlemlerinin hesaplamada delta eşdeğeri ile dikkate alınacağı, valör tarihi işlem tarihinden sonra olan (ileri valörlü) türev işlemlerin, hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınacağı, mevcut aşımlar giderilinceye kadar aşım bulunan vade aralığında işlem yapılmayacağı ve her ne sebeple olursa olsun söz konusu işlemlerin anlaşılan vadeden önce bozulmak istenilmesi veya vadesinin uzatılmasının istenilmesi durumunda Kurumun yazılı onayının alınması yönünde karar alındığı hususu kamuoyu
ile paylaşılmıştı.” ifadelerini kullandı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,866BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler