Ana SayfaGündemBankaların Swap Limitleri Yükseltildi

Bankaların Swap Limitleri Yükseltildi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

BDDK yaptığı açıklamada bankaların para swapı, foward opsiyon ve diğer türev işlem limitlerinin arttırıldığını duyurdu.

BDDK, bankaların işlem limitlerinin yeniden düzenlendiğini duyurdu. Yapılan düzenleme gereği Türk Lirası alım yönünde bankaların hesaplanmış olan öz kaynaları oranının yüzde 1 şeklinde belirlenmiş olan para swapı, forward işlemleri sınırlamasının yüzde 10 olarak yeniden revize edildiği açıklandı.

Vadede Türk Lirası satım yönündeki para swapı, opsiyon ve forward diğer türev işlemleriyle alakalı, vadesine 7 gün kalmış olan işlemler için yüzde 1’den yüzde 2’ye, vadesine 30 gün kalmış olan işlemler için yüzde 2’den yüzde 5’e, vadesine 1 yıl kalmış olan işlemler için yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltilecek şekilde yeniden düzenlendi.

BDDK açıklamasında, “Söz konusu oranların günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı, opsiyon işlemlerinin hesaplamada delta eşdeğeri ile dikkate alınacağı, valör tarihi işlem tarihinden sonra olan (ileri valörlü) türev işlemlerin, hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınacağı, mevcut aşımlar giderilinceye kadar aşım bulunan vade aralığında işlem yapılmayacağı ve her ne sebeple olursa olsun söz konusu işlemlerin anlaşılan vadeden önce bozulmak istenilmesi veya vadesinin uzatılmasının istenilmesi durumunda Kurumun yazılı onayının alınması yönünde karar alındığı hususu kamuoyu
ile paylaşılmıştı.” ifadelerini kullandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.