Rolls-Royce’a Kuveyt Varlık Fonu Ortak Olmak İstiyor

0
Rolls-Royce’a Kuveyt Varlık Fonu Ortak Olmak İstiyor

İngiliz mühendislik şirketi Rolls-Royce’a, Kuveyt devlet varlık fonunun ortak olmak için girişimlere başladığı açıklandı.

Daily Mail’den aktarılan habere göre, yüksek kapasiteli yolcu uçakları için motor üreten Rolls-Royse, geçtiğimiz ağustos ayında yaptığı açıklamada, koronavirüs pandemisi yüzünden havayolu şirketlerinin daha küçük kapasiteli uçaklara yönelmelerinden dolayı satışlarında düşüş olduğunu ve satışların azalmasından dolayı yıllık bazda 5,4 milyar sterlin zararda olduğunu, şirketin ortaklarından 2,5 milyar sterlin nakit girişi talep edeceğini açıklamıştı.

Hisse Senetlerinin Satışı Gündemde

Sky News’in haberine göre, bu nakit girişinin sağlanması için hisse senetlerinin satılması gündemde. Kuveyt devlet varlık fonunun da hisse senetleri satışı için şirketlere görüşmelere başladığı bildiriliyor. Buna ek olarak Singapur Kamu Yatırım Kurumu’nun da hisse senetlerinin satışı için Rolls-Royce ile görüşmelerini sürdürdüğü biliniyor.

Yaşanan gelişmeler hakkında ise İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce’dan herhangi bir açıklama yapılmadı. Şirket daha önceki açıklamalarında şirketin satışlarının normal düzeye dönmesinin ancak 2025 yılında mümkün olabileceğini belirtmişti.

Rolls-Royse yaklaşık 52 bin kişiyi istihdam ediyor ve koronavirüsten dolayı geçtiğimiz aylarda 9 bin kişinin işine son vermiş, 3 bin 700’den fazla çalışanını da ücretsiz izne çıkartmıştı. Ücretsiz izne çıkarılanların maaşlarının ödenmesinde de devlet yardımına başvurulmuştu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın