Ana SayfaGündemMevduat Hesaplarından Alınan Stopaj Düşürüldü

Mevduat Hesaplarından Alınan Stopaj Düşürüldü
M

-

Mevduat hesaplarından alınan stopaj yıl sonuna kadar sıfır, yüzde 3 ve yüzde 5 olarak yeniden revize edildi.

Konuyla alakalı olarak Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürülüğe girdi. Karara göre, TL birikimlerinin hesaplarda tutulmasını sağlamak, yastık altı birikimlerin bu hesaplara aktarılmasına teşvik etmek ve Türk lirasının değerini korumak için yıl sonuna kadar katılım ve mevduat hesaplarından elde edilen gelirlerdeki tevkifat oranı sıfırlanmış oldu.

  • TL Mevduatları

Vadesi bir seneden uzun olan hesaplarda bulunan yüzde 10’luk kesinti sıfırlandı. Vadesiz ve ihbarlı olan hesaplar ile 6 aya kadar vadeli olan hesaplardaki yüzde 15’lik kesinti oranı yüzde 5’e, 1 yıla kadar olan hesaplardaki kesinti yüzde 12’den yüzde 3’e düşürüldü.

  • Kar Payları

Katılım bankalarının katılım hesabına karşılık ödemiş oldukları kar paylarında da değişikliğe gidildi.

Buna göre özel cari, ihbarlı ve vadesiz ile 6 aya kadar vadeli hesaplara yüzde 5, 1 yıla kadar olan vadeli hesaplara yüzde 3 olarak uygulanacak. Vadesi 1 yıldan uzun olan hesaplarda ise sıfırlanacak.

Enflasyondaki değişme göre faiz oranı uygulanan ve döviz tevdiat hesaplarından elde edilen gelirlerin stopaj oranlarında bir değişiklik yapılmadı. Yeni karar yayım tarihinden itibaren 3 ay içinde açılan veya vadesi yenilenen hesaplara uygulanacak.

Analistlere göre, alınan yeni karar TL mevduat hesaplarının döviz hesaplarına göre çok daha avantajlı bir konuma gelmesini sağladı. Döviz hesaplarından TL mevduat hesaplarına geçişler yapılması bekleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol