Ana SayfaGündemMevduata Vergi İndirimi Mudiye Ne Kadar Yansıdı?

Mevduata Vergi İndirimi Mudiye Ne Kadar Yansıdı?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Mevduat faizlerinden alınan stopaj oranlarının düşürülmesinin ardından dikkatler mevduat piyasasındaki hareketliliğe yönetildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, 6 aya kadar olan (6 ay dahil) vadeli hesaplardaki stopaj oranı yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 yıla kadar olan (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12’den yüzde 3’e, 1 yıldan uzun vadesi bulunan hesaplarda ise stopaj oranı yüzde 0’a indirilmişti.

Bu düzenleme ile TL’nin cazibesinin arttırılması ve yatırımcıların TL’den daha çok kar elde etmesi hedeflenmişti. Dövize olan ilginin de azaltılması amaçlardan bir tanesiydi. Yapılan değişiklikle mevduatlarını TL cinsinden değerlendiren bireylerin kazançlarında hatırı sayılır bir yükselme olduğu görüldü. Lakin bankaların üst düzey yöneticilerinin verdiği bilgilere göre bankaların yapmış oldukları faiz güncellemelerinden dolayı stopajda yapılan bu indirimin müşterilere tam olarak yansımadığı belirtildi. Bazı bankaların mevduat faizlerini 0.25-0.30 puan arasında düşürmesinden dolayı, müşterilerin vergi indiriminden elde edeceği kazancın bir miktarı kendilerine kalmış oldu.

Mevduat Faizi 0.25 Puan Düşürüldü

Örnekle anlatacak olursak, dünkü karardan önce tasarruflarını yüzde 12 ile aylık mevduat hesabına yatıran bir kişi ay sonunda yüzde 15 stopaj vergisinin kesilmesinin ardından yüzde 10,20 net faiz geliri elde etmekteydi. Stopaj vergisinin aylık bazda yüzde 5’e düşürülmesinden sonra kişinin net faiz geliri yüzde 11,40’a yükseldi. Lakin bazı bankaların mevduat hesaplardaki faiz oranlarını yüzde 0,25-0.30 arasında düşürmesinden dolayı kişilerin elde edecekleri kazancın bir bölümü bankalara kalmış oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.