Serra GES Faaliyetlerine Başladı

0
Serra GES Faaliyetlerine Başladı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın desteklediği Bolayır Enerji-Serra Güneş Enerji Santrali (GES) tamamlandı ve faaliyetlerine başladı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kredilendirmiş olduğu ve Antalya’nın Akseki ilçesinde kurulumuna başlanan güneş enerjisi santralinin tamamlandığı aktarıldı. Bankadan yapılan açıklamada, Akseki ilçesine kurulan 5.6 MW’lık Serra Güneş Enerjisi santralinde üretimin başladığı, 25 bin adet fotovoltaik panel ve 1,5 kilometrelik enerji nakil hattı ile santralde yıllık 11.184.768 kWh elektrik üretileceğini ifade edildi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın Kurumsal Bankacılık, Proje Finansmanı ve BT’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Maraş, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerjiye verilen desteğin devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığının azaltılması için her projenin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Maraş açıklamasında, “Ülkemiz açısından bakıldığında, toplam elektrik enerjisi kurulu gücünün içinde güneş enerjisi santrallerinin payı yüzde 6,76. Yapılan yatırımlarla bu oranın gelecek yıllarda daha da artması için Banka olarak enerji sektörünün yanında olacağız” dedi.

Maraş, banka olarak 30 Eylül 2020 itibariyle 286 adet yenilenebilir enerji projesine yaklaşık 8,8 milyar liralık destek olduklarını belirterek, yatırımlar ile iklim değişikliğinin önüne geçmek ve kentlerin hava kalitelerini yükseltmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi. Türkiye’nin GES’ler açısından önemli bir potansiyel olduğunu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırım ile desteklerinin süreceğini ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın