Ana SayfaGündemTMSF’den Usulsüz Ödeme

TMSF’den Usulsüz Ödeme
T

-

TMSF’den emekli olan 4 üyeye 1 milyon 197 bin 856 TL’lik usulsüz ödeme yapıldığı belirlendi.

Sayıştay’ın, TBMM’ye gönderdiği 2019 yılı Tasarruf Mevduat Fon’u denetim raporunda, Fon’un 4 üyesi için emekli olduktan sonra da ödemelerin devam ettiği belirtildi. Mevduat Fon’u üyeliğine atanan görev süresi dolduğu için emekliliğe ayrılan, üyelere özlük haklarına aykırı olmasına rağmen emeklilik süresincede ödemelerin devam ettiği belirlendi.

Yapılan incelemeler sonucunda üyelerin emekliliklerini talep ettikten sonra SGK’dan emekli aylığı aldığı tespit edildi. Görev süresi sona eren, yeniden çalışma gibi bir talebi olmayan, atama işlemlerinden dolayı da herhangi bir mağduriyet yaşamayan, Mevduat Fon’u eski üyelerine ödeme yapılamayacağı ifade edildi.

Tahsil Edilsin

Fon çalışanlarının ve çalışanların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ilaç, tedavi vb. giderlerinin de Mevduat Fon’u bütçesinden karşılandığı ortaya çıktı.

Sayıştay, “Fon personeli tarafından, anlaşmalı olmayan özel sağlık kurumlarına gidişlerde ise tedavi giderinin tamamının Fon personeli tarafından karşılanması gerekirken, özel sağlık kurumları ile yapılan protokoller kapsamında tedavi ve ilaç giderlerinin Fon bütçesinden ödenmesi üzerine 2012-2019 dönemi için toplam 12 milyon 375 bin 830 TL tutarında mevzuata aykırı ödeme gerçekleştirilmiştir. Mevzuata aykırı ödemelerin ilgililerinden tahsili gerekmektedir” dedi.

Personellere Yüksek Ödeme

Personellere ödenebilecek en yüksek ücret 2019 yılının ilk altı ayında 13 bin 8 TL, ikinci ayında 13 bin 791 olarak belirlenmişken, Mevduat Fon’unun bu sınırın üstünde ödeme yaptığı ortaya çıktı. 2013-2019 arasında personellere 472 bin 897 TL fazla ödeme yapıldığı belirlendi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol