Banka Uygulamaları Veznelerin Yerini Aldı

0
Banka Uygulamaları Veznelerin Yerini Aldı

Koronavirüsten dolayı bankaların mobil uygulamalarına talep artarken bu durum hem bankaların arasındaki hem de teknoloji şirketleri arasındaki rekabeti arttırdı.

2020 yılı boyunca tüketicilerin dijital kanallar üzerinden işlemlerini gerçekleştirmelerine bankalar sessiz kalamadı. Dijital müşterilerini hayal kırıklığına uğratmak istemeyen bankalar birçok hizmetini mobil uygulamalara taşıdı.

Infosys Finacle’ın Küresel İşletme Danışmanlığı Başkanı Rajashekara V. Maiya, yaptığı açıklamada bankaların doğalarına, prestijlerine ve bölgelerine bakılmaksızın tamamen dijital ortamlara geçiş yaptığını belirtti.

Maiya, “Şimdilerde bankalar dijitalleşmeye verimlilik açısından bakıyorlar ve bu bakış açısı müşterilerin bakış açısından. İster kurumsal müşterileri, perakende müşterileri, ister yaşlılar veya genç nesiller olsun, her banka tüm bu kesimlerle nasıl ilişkilendireceğini inceliyor” dedi.

PwC’nin araştırma sonuçlara göre ise ABD’de salgın döneminde müşterilerin yüzde 27’sinin bankaların mobil uygulamalarının ve web sitelerini ziyaret ettiklerini açıkladı. Ayrıca müşterilerin dörtte birinin banka şubelerinde geçirdiği süreyi azalttığı aktarıldı. İngiltere’de yapılan araştırmalarda ise insanların pandemi döneminde para yönetim uygulamalarına yüzde 30 daha fazla rağbet gösterdiği sonuçlarına ulaşıldı.

Birçok müşterinin banka şubelerinde geçirdiği zamanı bankanın mobil şubesinde veya web sayfasında geçirdiği belirtildi. Bankacılık sektöründeki değişmenin de birden fazla formun dünya çapında kullanılmaya başlanmasına neden olduğu, Afrika’da mobil para çözümlerinin, Çin’de QR kodlarının ve Avrupa’da temassız kartların bu dönemde kullanımının giderek arttığı ifade edildi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın