Ana SayfaEkonomiElektrik Faturaları Taksitlendiriliyor

Elektrik Faturaları Taksitlendiriliyor
E

-

Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük bir bölümü TEDAŞ gibi elektrik firmaları tarafından karşılanarak, dört bir yana dağıtılmaktadır. Elektrik sayaçlarının okunmasıyla birçok vatandaşın elektrik kullanımı hesaplanarak faturalandırmalar gerçekleştirilmekteydi. Ancak elektrik faturalarında yazan tutarlar tüketicileri memnun etmek şöyle dursun, kızdırmaya devam ediyordu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tüketicilerin isyanlarını bir nebze de olsa dindirmek için düzenlemeler yapmayı kararlaştırdı. Yeni düzenlemelere göre elektrik faturaları taksitlendiriliyor. Taksitlendirilen elektrik faturaları ile vade farksız olarak bu işlem gerçekleştirilecek.

Aynı dönem içinde birden fazla fatura gelmemesi için uygulanan bu düzenleme, özel haller dışında gerçekleştirilecek olan bir durumdur. Yeni düzenlemede sayaçların okunması 25- 35 gün gibi süreler içerisinde okunacak. Bu okumalar aylık olarak kabul edilerek devam edilecek. Ön ödemeli sayaçlar dışında, sayaç kullanımları dışında asıl fatura dönemi aylık dönemler halinde bir yılı geçmemek adına, uzun dönemler için gerçekleştirilecek bir perakende satış sözleşmesi düzenlecek.

Düzenlenen sözleşmede bütün bunlar ikili anlaşmalarda belirtilerek gerçekleştirilecek. Taksitlendirmelere ilişkin alınan kararlarda, faturaların 3 ayı geçmesi durumunda, bulunulan dönem içindeki ay sayısı aşılmadığı taktirde vade farksız olarak taksit imkanı sağlanıyor.

Birden fazla faturalandırma yapılmasını önleyecek olan bu çalışma, mağduruyeti önlemek için ek önlemler alınmaktadır. Zamanında ödenmeyen borçları söz konusu olduğu zaman, düşük miktarlardaki borçlar için yasal takibin başlatılmasının yanında, vekalet ücreti ve icra masraflarıyla beraber eklenmektedir. Böylece tüketicinin sorun ve mağduriyeti de engellenmeye çalışılmaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol