Ana SayfaSigortaBireysel Emekliliğe Teşvik İçin 7.3 Milyar TL ‘Otomatik’ Katkı

Bireysel Emekliliğe Teşvik İçin 7.3 Milyar TL ‘Otomatik’ Katkı
B

-

Toplamda sayısı 17.2 milyonu bulan çalışan arasından, bireysel emekliliği istemeyenler ve yaşı 45 üzeri olanlar kapsamı dışı kaldığında bu uygulamaya dahil olacakların sayısının 6 milyonu bulması beklenmektedir.

BES için devlet teşviki ödenecek

Bireysel Emeklilik sistemi (BES) için katılımlara teşvik etmek amacıyla otomatik olarak bin lira katkı payı ödenecek. Ancak bundan faydalanabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. 10 yıl boyunca uygulamadan vazgeçmemek ve 56 yaşında emekli olmayı kabul etmek, bu paranın tamamını çekebilmek için yeterli.

Ancak 3 yıl sonra sistemden çıkmak istediğiniz de, yalnızca 150 TL tutarındaki pay size ödenecek.

Devlet Yüzde 25 katkısını sürdürecek

Bireysel emeliliğe katılan memur ve işçilerden her ay düzenli olarak alınacak olan tutarın yüzde 25’lik kısmı yeniden ödenecek. Asgari ücretle çalışan bir işçinin ödeyeceği 50 TL’lik tutarın 12,5 TL’si yeniden hesaplarına aktarılacak. Ücretli olarak çalışanların yüzde 3 oranından daha fazla para yatırması da sağlanacak.

BES’te emeklilik şartları nelerdir?

En az 10 yıllık prim ödeme ve 56 yaşını bekleme koşuluyla BES ile emekli olabilecek ücretliler, bu sürenin sonunda paralarını toplu olarak alabilecekleri gibi, emekli aylığı şeklinde düzenli olarak ödenmesini de talep edebilecekler. Üstelik bu seçeneği tercih ettiklerinde yüzde 5 oranında ilave katkı sağlanacak.

BES’te zorunluluk var mı?

Her ne kadar zorunlu olarak yansıtılsa da herhangi bir zorunlu katılım şartı bulunmuyor. Otomatik olarak alınan kişiler ise 2 aylık süre içerisinde verecekleri dilekçe ile cayabilecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol