Zorunluluk İçin Süre Uzatılıyor!

0

Satışlarından veya gayri safi iş hasılatından 150 bin liradan daha gelir elde eden mükellefler için yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirilmişti. Son süresi ise 2017’de son buluyordu. Bu sürenin 1 Ocak 2018’e uzatıldığına yönelik Resmi Gazete değişikliği yayımlandı.

Bu şartları taşıyan mükellefler, yeni nesil ödeme kaydedici cihazına geçmek için acele etmek zorunda kalmayacak. Resmi Gazete’de bu konuda gerekli mevzuat yayımlanmış olup, sürenin hangi tarihe uzatılacağı da açıkça ifade edilmiştir.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazında zorunluluk süresi uzatılıyor

Maliye Bakanlığı tarafından Vergi̇ Usul Kanunu Genel Tebli̇ği̇ içeriğinde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ğin, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından netlik kazandı. Bu değişikliğe göre, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatı uyarınca, ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olanlar ve yol kenarı otopark hizmeti verenlerin dışındaki mükelleflerin, 2014 satışları veya gayri safi iş hasılatı 150 bin liradan az olanlar da yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti süresi, 1 Ocak 2017 tarihinde son buluyordu.

Ancak bu sürenin 1 Ocak 2018’e uzatıldığı açıklandı.

Değiştirilecek yazar kasaların sayısı 2 milyonu bulacak

Ülkemiz çapında bakıldığında sayısı 2 milyonu bulması beklenen kasa değişikliğinin yapılacağı bildiriliyor. Aynı zamanda bu değişikliğe yabancı firmaların da ilgi gösterdiği görülmektedir. Bu büyük ilginin sektöre 4.5 milyar lira kazandırması planlanmaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın