Ana Sayfa Gündem Kaymakamlık Sınavında KPSS Şartı Kaldırıldı

Kaymakamlık Sınavında KPSS Şartı Kaldırıldı

-

Kamuda ilk defa atama yapılacak kişiler için genel yönetmelik üzerinde değişikliğe gidildi. Kaymakamlık sınavında KPSS şartını kaldıran hükümler resmi gazetede yayınlandı. Yapılan yönetmelikte değişiklik resmi gazetede 2014 yılında yayınlandı fakat 2015 yılında yapılan kaymakam alımlarında KPSS puanı da dikkate alınmıştı.

Adaylar ilk defa 2016 yılında KPSS şartı aranmaksızın kaymakamlık mesleğine kabul edilebilecekler. Resmi gazetede yayınlanmış olan değişiklikte kaymakamlar ve Dış İşleri Bakanlığına bağlı çalışan meslek grupları atamalarında KPSS zorunluluğun kaldırıldığı belirtildi.

KPSS P37 puan türünde 80 puan almış olmak şartı:

Kaymakamlık sınavı izin 80 üstü puanı p37 puan türünden almak gerekiyordu. Son 2015 ağustos ayında yayınlanan bildiride KPSS zorunluluğu bildirildi eylül ayında yapılan sınavda da bu şartla 60 adet kaymakam alımı yapılmıştı, artık bu KPSS zorunluluğu kaldırıldı ve artık tek şart kanunda belirtilmiş olan bölümlerden birinden mezun olmuş olmak.

Tüm İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu kişiler ve hukuk fakültesi mezunu adaylar kaymakamlık sınavına girebilir. Avukat adaylar için staj bitirme zorunluluğu yoktur. Avukatlık stajını yapmayan hukuk fakültesi mezunu kişilerde kaymakamlık sınavına girebilir.

Kaymakam atamaları artık İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak kaymakamlık sınavı ve mülakat ile yapılacaktır. Kaymakamlık sınavında ağırlıklı olarak anayasa hukuku, idare hukuku, İdari yargılama hukuku ve iktisat gibi derslerden sorular bulunmaktadır.

KPSS şartı aramayan diğer kurumlar:

Milli İstihbarat Teşkilatı, Adalet Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Dış işleri Bakanlıkları Teftiş Kurulları ve Jandarma Teftiş Kurulları KPSS şartı aranmayan diğer kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Kaymakamlık alımlarında getirilen bu düzenlemenin üzerine kaymakamlık sınavına giren kişi sayısında ciddi bir artışsa sebep olacağı ve kaymakamlık sınavının eskiye oranla daha da zorlaşacağı düşünülmekte.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,263BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler