Erasmus Programı

0

Erasmus öğrenim hareketi Avrupa birliği üye ve aday ülkelerindeki anlaşmalı yükseköğrenim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ve ülkeler arası iş birliğini amaç edinen bir programdır. Bu program ile Avrupa ülkelerindeki eğitim kalitesini arttırmak ve ülkeler arasındaki iş birliğini kuvvetlendirmek amaçlanmaktadır.

Erasmus programı öğrenim süresi

Erasmus programı en fazla 1 yıl en az ise 3 ay sürebilir. Erasmus programının süresi yükseköğrenim kurumlarının aralarında yaptıkları ikili anlaşmalar neticesinde belirlenir. 3 aydan kısa süreli yurtdışı değişim programlarında Erasmus projesi kapsamında hibe kullanılamaz. Erasmus projesi ile değişim programı yalnızca öğretim döneminde değil staj döneminde de yapılabilmektedir.

Erasmus programına katılan öğrenciler bu program sırasında yaklaşık bir yıl boyunca yurt dışında eğitimlerine devam etmelerine rağmen kendi öğretim kurumlarının öğrencisi olmaya devam ederler bu nedenle harç ücreti ve katkı payı ödemek zorundadırlar. Gittikleri üniversitede ise öğrencilerinden katkı payı, kayıt ücreti gibi ücretler talep edilemez.

Erasmus ve yabancı dil eğitimi

Erasmus programı yalnızca yabancı dil öğrenme üzerine düşünülmüş bir program değildir. Bu program sırasında öğrenci kendi öğretim programı dâhilindeki dersleri yabancı bir ülkede alır fakat bu dersleri yabancı bir dilde alır.

Erasmus programına katılan öğrencilere ek bir yabancı dil eğitim programı uygulanmamaktadır. Öğrenci kendi imkânları doğrultusunda yabancı dil eğitimini Erasmus için yurt dışında bulunduğu süre içinde gerçekleştirebilmektedir.

Erasmus ve ülke seçimi

Yükseköğretim kurumu öğrencileri yalnızca kendi kurumlarının ikili anlaşması olan ülkelerdeki anlaşma kapsamındaki üniversitelerden birini seçebilirler. Bu üniversiteler dışında Erasmus değişim programlarından yararlanamazlar. Yükseköğretim kurumu aracılığı olmadan bireysel başvuru ile Erasmus programına dâhil olmak mümkün değildir.

Erasmus programı dâhilinde gittiğiniz ülkede yalnızca İngilizce değil İtalyanca, Almanca ve Fransızca gibi dillerde de eğitim verilmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın