Farabi Değişim Programı

0

Farabi değişim programı ülke içindeki yükseköğretim kurumları arasında öğretim üyesi ve lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin değişim programıdır.

Farabi ile öğrenci ve öğretim üyelerinin bir ya da iki yarıyıl dönemi içerisinde değişim yaparak ülke içerisinde başka bir yükseköğretim kurumunda eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Adaylar güz dönemi, bahar dönemi, güz ve bahar dönemlerinden birini de seçerek programa katılabilirler. Bu değişim programlarına katılan öğretim üyelerine ek ders ücreti, katılan öğrencilere ise KYK bursu oranında ek burs imkanı sağlanmaktadır.

Öğrenciler ve adaylar yalnızca aralarında protokol anlaşması olan kurumları tercih edebilmektedirler.

Farabi programından kimler yararlanamaz?      

Yükseköğretim kurumlarının lisans ve ön lisans programlarında eğitim gören öğrencilerden hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri ile yüksek lisans ve doktora öğrencileri öğretime başladıkları ilk yarıyıl döneminde bu programdan yararlanamazlar.

Farabi programından ön lisans ve lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ise 4 üzerinden en az 2,5 genel not ortalamasına sahip olmayan öğrenciler yararlanamaz.

Farabi değişim programına katılan öğrenciler öğrenim hayatları boyunca yalnız bir defa ve burs alarak Farabi programına katılabilirler.

Farabi programında eğitim ve ders seçimi

Farabi programı ile değişim gerçekleştiren öğrenciler bulundukları dönemin derslerini değişimi gerçekleştirdikleri yükseköğrenim kurumunda alırlar. Ders seçimi kendi yükseköğretim kurumlarındaki derslerin içerik ve kredilerine uygun olarak değişim programına başvuru evresinde gerçekleştirilir. Ders seçiminde öğrenciler yalnızca bulundukları dönemin derslerinden değil alt ve üst dönemden de dersler seçebilirler.

Adaylar belirlenmiş kredinin üzerinde ders seçimi yapamazlar. Dönem derslerinin tamamını almamış adaylar üstten ders seçimi yapamazlar. Adayların ders seçimlerinin Farabi koordinatörlüğü yönetim kurulu tarafından onaylanmış olması gerekir.

 

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın