Ana SayfaGündemSözleşmeli Öğretmen Alımları

Sözleşmeli Öğretmen Alımları
S

-

Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgi yönetmelik değişikliği 3 Ağustos 2016 çarşamba günü resmi gazetede yayınlandı bu değişikliğe göre ilk atamalar 2017 yılının şubat ayında yapılmaya başlanacak ve 2017 yılın eylül ayında ise atamalar bitmiş olacak.

Sözleşmeli öğretmen adaylarının ön başvuruları ise 8 Ağustos 2016 tarihinde yapılmaya başlanılacak.

Sözleşmeli Öğretmen alımı nasıl yapılacak?

Sözleşmeli öğretmen adayları KPSS puanlarına göre en yüksek adaydan başlamak şartıyla işe alınacak kontenjan sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağırılacak. Sözlü sınavdan 60 puan ve üzeri alan adaylar tercih yapabilecekler.

Tercih yapan adaylar arasında yerleştirme sözlü sınavındaki alınan puanlar dikkate alınarak yapılacaktır. Ataması yapılan öğretmenler bakanlıkla imzaladıkları hizmet sözleşmesi neticesinde göreve başlayabilecekler. Sözleşmeli öğretmenler çeşitli okulların kapatılması, ders müfredatının değişmesi gibi sebeplerle öğretmen fazlalığı oluşması durumunda bu öğretmenler ihtiyaç fazlası olarak değerlendirilebilecek ve esas puan üstünlüklerine göre görev yerleri değiştirilebilecektir.

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması:

Sözleşmeli öğretmenler atandıkları okulda 3 yıl çalışmaları durumunda aday öğretmenlik sürecini tamamlamış olurlar. 3 yılın doldurulması halinde aday öğretmen statüsünden çıkmış olacaklar. Sözleşmeli öğretmenlerin 2 yıl daha aynı kurumda çalışmaları halinde bu öğretmenler kadroya alınır.

Kadroya alınmalarına rağmen sözleşmeli öğretmenlerin 3 yıl daha aynı kurumlarda çalışmaları gerekmektedir aksi halde başka bir okula tayin isteyemeyecekler. Sözleşmeli öğretmenler iş hukuku hükümlerine uygun olarak ihbar süresine uymak kaydıyla tek taraflı olarak sözleşmeyi fesih edebilirler.

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumunda yer değişikliği istemeleri durumunda eşler sözleşmeli öğretmenin şehrine tabi olmaktadırlar. 2017 yılı şubat atamaları için 15 bin civarında sözleşmeli öğretmen ataması yapılması beklenmektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine atanacak öğretmenlere tazminat payı olarak aylık 400-500 lira civarında maaşlarına ek bir ödeme yapılması beklenmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol