TEOG Sınavı (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı)

0

TEOG sınavı 8. Sınıfta 1. Dönem altı, 2. Dönem altı sınav olmak üzere toplam 12 bölümden oluşmaktadır. Her dönemde yapılan TEOG sınavı 2 güne bölünmektedir ve her gün 3 dersten sınav olunmaktadır.

8. Sınıf öğrencileri 1.gün Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girip 2. Gün aynı saatlerde Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi ve İngilizce soruları başında ter dökerler.

Her dersten çoktan seçmeli 20 soru olup ders başına 40 dakika verilmektedir. Her ders arası 30 dakika mola bulunmaktadır. Sınav için verilen süre oldukça yeterlidir.

Sınav Stresi

8. Sınıf öğrencilerinin lise tercihlerini yapmak için girdikleri TEOG sınavı öğrenciler için büyük bir stresi de beraberinde getirir. Bu yüzden her öğrenci TEOG sınavına kendi okulunda girer.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniş her sınıf için 2 görevli öğretmenin gözetimi altında yapılan TEOG sınavında hiçbir öğretmen kendi okulunda ve branş sınavının olduğu sınav günü gözetmenlik yapamaz. Geçerli bir mazeret ile sınava giremeyen öğrenciler daha sonra yapılan mazeret sınavına girmektedir fakat mazeret sınavına giren öğrenciler kendi okullarında değil Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen okullarda sınava girerler.

TEOG Sınavı Değerlendirmesi

TEOG sınavında her soru 5 puan olup dersler okullarda yapılan yazılı sınavlar gibi 100 üzerinden değerlendirilmektedir.

Yapılan TEOG sınavları Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji derslerinin 2. Yazılıları; İnkılap Tarihi, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin 1. Yazılıları yerine geçmektedir.

TEOG Merkezi Ortak Sınavı 700 üzerinden, TEOG Yerleştirme esas puanı ise 500 üzerinden hesaplanmaktadır. Yerleştirmeye esas puanının  %30’u 6,7 ve 8. Sınıf ortalamalarından alınıp geriye kalan %70’ini ise TEOG sınavında alınan puan belirler.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın