Ana Sayfa Ekonomi Yatırımcılar Türkiye’ye Geliyor!

Yatırımcılar Türkiye’ye Geliyor!

-

Türkiye içinden geçtiği zorlu sürece rağmen hala yatırım almaya devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi sürecinden sonra ekonomik olarak zarar görmeyen Türkiye’nin, yatırımcıların akınıyla ekonomisinin daha da iyiye gideceği öngörülüyor.

ABD’nin en yüksek tirajlı ve en çok okunan gazetelerinden New York Times’ın haberine göre Türkiye yaşadığı darbe sürecinden sonra hala yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Gazetede çıkan haberde Türkiye’deki bono ve tahvillerin darbe sürecinden sonra da dolar karşısında değer kazanmaya devam ettiği belirtiliyor.

Zorlu Süreç Ekonomiyi Etkilemedi

New Yor Times’ın haberinde, darbe girişimi, terör saldırıları ve enflasyona rağmen yatırım yapmak isteyen kişilerin ülkeye akın ettiği belirtiliyor. Özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra bono ve tahvillerin değer kazanmasına dikkat çekiliyor.

Ekonominin daha da iyiye gideceğinin sinyali olarak değerlendirilen bu durum, bono ve tahvillerin dolar bazında yaklaşık yüzde 6,5 ile 3,9 arasında değer kazanmasının kanıtı olarak analiz ediliyor. Haberde, Türkiye’deki bu gelişmelerin birçok ülkede faizlerin negatif seyrettiği halde yatırımcıların yaklaşık 11 trilyon dolarlık devlet tahvili almaya hazır olduğu belirtiliyor.

Türkiye’deki tahviller yüze 9 getiri sağlıyor ve bu da yatırımcılar için oldukça iyi bir yatırım biçimi olarak lanse ediliyor. Yüzde 9’luk getirisi olan 10 yıllık tahviller bu nedenle yatırımcıların büyük ilgisini çekiyor.

Yazıda, uzmanlarda göre ABD, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde de yatırım imkânlarının bulunduğu, riskin çok fazla olduğu ve herhangi bir getirisinin bulunmadığı belirtiliyor. Bu nedenle bu ülkelerin yerine yatırımcıların Türkiye’yi daha cazip bulması gayet normal karşılanıyor.

Devlet Tahvili İlgi Çekiyor

Uzmanların haberine göre devlet tahvillerinin cazip hale gelmesi getirilerinin daha yüksek ve daha garanti bir yatırım biçimi olması. Özellikle Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerdeki devlet tahvillerinin yatırımcıların ilgisini çektiği belirtiliyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,123BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
31TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler