Vakıfbank’tan Çevre Performansına Önem

0
Vakıfbank’tan Çevre Performansına Önem

Filolarında bulunan banka araçlarından 450 adedini hibrit emisyonu olan araçlarla değiştirme kararı alan Vakıfbank, yenilikçi kararlarıyla filolarının yüzde 27’sini emisyonlu araçla kuracak

Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla beraber Türkiye’nin karbon ayak izine karşı eyleme geçen ilk bankası olarak adını tarihe yazdıran Vakıfbank, sera gazı salınımının azaltılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Enerji tasarrufundan kâğıt tasarrufuna kadar, doğa dostu dönüşümüne devam eden Vakıfbank’ın çevre performansı aldıkları bu yeni kararla beraber büyük ölçüde arttı.

Hedef Uluslararası Prensipler

Bankacılığı uluslararası sürdürülebilirlik ölçülerine göre gerçekleştirmeyi hedefleyen Vakıfbank, 2014 yılından beri Karbon Saydamlık Raporu’nu (CDP) kamuoyuna açık bir şekilde yayınlıyor ve yeşil enerji, emisyon yönetimi gerçekleştiriyor. 2019 yılı çerçevesinde hesaplanmış olan tüm sera gazı emisyonlarında negatif sonuç veren VakıfBank, karbon negatif bir kuruluş olarak bu alanda attıkları adımları sürdürüyor. Günümüze kadar müdürlükler dahil, 523 birimi yeşil standartlara uygun hale getirerek ISO 14001 belgesiyle beraber tecil ettirdi. Çalışan başına enerji tüketimini saat başına 5,86 watta kadar düşürdü

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Ağustos 2022!

Araç Başına Yüzde 27 Tasarruf

Vakıfbank, her araç için 27’ye kadar emisyon düşümü sağlamayı amaçlıyor. Vakıfbank hibrit araçları ile 2021 yılı şirket araçlarından salgılanacak olan sera gazı oranını yüzde 10 civarında bir oranla düşürmeyi amaçlıyor. Vakıfbank’ın bu adımlarla tabiata salınımını engelleyeceği karbon gazı oranı ise, 789 TCO2’ye tekabül. Aynı miktar ülkemizde 1.112 hanenin elektrik tüketimiyle oluşan değere eşit.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın