Bankalar Konut Faizlerini Düşürebilir

0

Son zamanlarda konut piyasasındaki hareketlilik, birçok projenin başlangıcına sebep olmuştu. Özellikle yapı firmalarının atakları tüketicinin yüzünü güldürecek cinsten olmuştu. Emlak Konut GYO, Sur Yapı ve Gül Yapı’nın projeleri kapsamında %0,70’lik bir faiz uygulaması gündemde yer kaplayan haberlerdendir.

Konutlar için istenilen peşinatın %20’ye düşürülmesi de sevindirici haberleri oluşturuyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu hareketliliğin içerisinde bankalar için önemli açıklamalar ve çıkışlar yaptı. Konut kredilerinin faiz oranlarının düşüşünün sağlanması yönünde ağırlık gösteren açıklamalar bankaları hareketlendirdi. Bankacılık sektöründe boy gösteren yöneticiler,  ve BDDK, biraraya gelerek konuyla ilgili görüşmeler yürüttü.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından piyasalardaki hareketliliğin artması yönünde birçok çalışma yürütülmüştü. Ekonominin olumlu yönlerde etkilenmesini amaçlayan girişimler, bankalar tarafından da desteklenecek. Yapılan görüşmelerde belirtilen bu destek açıklamaları, faizlerin düşürülmesini de kapsıyor.

Bankalar faizleri düşürebilir yönünde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının etkili olduğu söylenebilir. Ancak yapılan açıklamalar ışığında uluslararası riskler ve enflasyonun da dikkate alınması gerektiği belirtildi. Bu faiz düşüşlerinin sağlanabilmesi için likitidenin sağlanması gerektiği konuşulanlar arasında.

Ekonomik tedbirlerin azaltılması ve kısıtlamaların kalkması halinde de faiz düşüşlerinin yaşanabileceği belirtiliyor. Faizlerin kademeli olarak inebileceği ve bunun yavaşça gerçekleşebileceği önemle belirtildi. Sırasıyla 11, 10 ve 9 şeklinde faizler düşüş yaşayabilir.

Konuyla ilgili BDDK başkanı da ek açıklamalar yaparak, bankaların borçlanma yolunda ilerleyebileceğini belirtti. Borçlanmaları için bankaların önünde engel olmadığı belirtilen banakaların bir sonraki hamleleri merak ediliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın