2016 LYS Yerleştirme Sonuçları!

0

ÖSYM yaptığı açıklamaya göre üniversitelere kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların 15-19 ağustos tarihleri arasında kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecekleri kamuoyuna duyuruldu. 2016 LYS tercih sonuçlarına ilişkin bir açıklama henüz yoksa da kayıt tarihlerine ilişkin açıklamaya göre bir hafta içerisinde 2016 LYS yerleştirme sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

Üniversite kaydı nasıl yapılır?

ÖSYM geçtiğimiz yıllarda üniversite kayıtları için yeni bir uygulamaya gitti. Bu uygulama artık üniversiteye gidip doğrudan kayıt yaptırma zorunluluğuna son verdi. Kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ÖSYM’nin resmi sitesinde yayınlanan kayıt tarihlerini takip ederek, kayıt tarihleri arasında kendi üniversitenin resmi sitesinden elektronik ortamda kaydını gerçekleştirebilmektedir bu işlem ön kayıt olarak nitelendirilir. Öğrenciler e-devlet üzerinden asıl kayıtlarını yapabilirler. Elektronik kayıt işleminde zorunluluk yoktur öğrenci isterse doğrudan üniversite kaydını yaptırabilir. Bu uygulama geçen yıl 32 pilot üniversitede başladı ve başarılı bulundu. Bu uygulamaya dâhil edilecek okulların bu yıl sayısı arttırıldı fakat 81 ilde ki bütün üniversiteler henüz bu uygulamaya geçmiş değil. Kazanmış olduğunuz üniversitenin kayıt şartlarını gözden geçirmekte yarar var.

Üniversite kaydı için gerekli evraklar:

1-mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınan diploma yahut onaylı mezuniyet belgesi. Mezuniyet belgesinin noter yahut mezun olunan okul onaylı olması gerekmektedir.

2-12 adet biyometrik çekim vesikalık fotoğraf

3-2.öğretim öğrenciler için katkı payının yatırılmış olduğuna dair belge

4-ÖSYM merkezinin sitesinde yayınlanmış olan sonuç belgesi

5-Kayıt tarihinden önce üniversite yönetimleri tarafından ilan edilecek diğer belgeler üniversite kaydı için gerekli evraklardır.

İstenen evraklar üniversite yönetimine elden teslim edilir posta yolu ile yapılan gönderimler kabul edilmez. Erkek adayların askerlik tecil evraklarını istenen belgelerle birlikte üniversite yönetimine vermeleri gerekmektedir. Gerçeğe aykırı yapılmış olan beyanlardan öğrenci sorumludur. Kayıt işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştiren adaylar ders seçme işlemleri sırasında istenen evrakları teslim etmek zorundadırlar.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın