2016 KYK Burs ve Öğrenim Kredisi

0

KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl binlerce lisans, ön lisans ve yüksek lisans öğrencilerine kredi ve burs imkânı sunmaktadır. Başbakanlık bursu 2004-2005 eğitim yılından beri KYK tarafından verilmektedir.

KYK Bursu nedir?

KYK bursu başarılı fakat maddi durumu iyi olmayan yurt dışında yahut yurt içinde eğitim gören T.C devleri vatandaşı öğrencilere aylık olarak verilen paradır.

KYK bursundan kimler yararlanabilir?

KYK bursundan lisans, ön lisans ve yüksek lisans derecesinde eğitim gören öğrencilerden hazırlık sınıfını bitirmiş olan öğrenciler yararlanabilirler.

KYK bursu yalnızca öğrenim zamanı için öğrencilere ödenir ve karşılıksızdır. Öğrencinin okulunu uzatması, yıl kaybının olması, bir üst sınıfa geçemeyecek şekilde alttan dersinin bulunması ve gerçek dışı beyanlarda bulunarak KYK bursu almaya hak kazanmış öğrencilerin bursu kesilir. İlgili öğrencinin isteği üzerine kurumun onayına bağlı olarak öğrenciye kredi verilebilir. KYK bursu öğrenim kredisi ile aynı miktardadır.  KYK öğrenim kredisine yıllara bağlı olarak yapılan artış oranında burslara da artış uygulanmaktadır.

KYK bursu alan öğrenci başarılı bir şekilde eğitimine devam ettiği sürece bursunu okuldan mezun olduğu yılın haziran ayına kadar almaya devam eder.

KYK bursları kurumca anlaşmalı bankalarda öğrenci adına açılan hesaplara her ay düzenli olarak yatırılır.

 KYK öğrenim kredisi nedir?

Yükseköğrenimine devam eden T.C devleti vatandaşı öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için maddi yönden desteklenmesi amacıyla KYK tarafından geri ödemeli olarak verilen paradır.

Öğrenim kredisi alan öğrenciler mezun oldukları yılı izleyen 2.yılın sonunda aldıkları krediyi geri ödemeye başlamak zorundadırlar. Geri ödenecek miktar yasal faiz oranları dikkate alınarak belirlenir. Dikkat edilirse geri ödeme işlemine çalışmaya başlanılan tarih değil mezun alınan tarih dikkate alınmaktadır. KYK ücretin geri ödenmesinde taksitlendirme imkânı sunmaktadır.

KYK bursu ve öğrenim kredisine başvuru:

KYK burs ve öğrenim kredisine başvuru  KYK resmi sitesinden yapılmaktadır. Sistem üzerinden bur ve krediye aynı anda başvuru işlemi gerçekleştirilir. Öğrencinin başvuru yapmış olması öğrenciye kredi yahut burstan her herhangi birinin verileceği anlamına gelmez. Öğrencinin başvurusu ret edilebilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın