BDDK’dan Önemli Yasak Özkaynaklar Kararı!

0
BDDK’dan Önemli Yasak Özkaynaklar Kararı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankaların yurt dışı işlemlerinde yasal öz kaynaklarının sınırlandırılmasının artırıldığını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların yurt dışı işlemlerinde yasal öz kaynaklarının sınırlandırılmalarının yükseldiğini açıkladı. Açıklama çerçevesinde, yasal özkaynakların sınırlandırılması,  yüzde 0,5 yerine artık yüzde 2,5 olarak belirlendi. Alınan karar, BDDK tarafından resmi açıklama ile de paylaşıldı.

Resmi Açıklama Geldi

BDDK’nın almış olduğu yeni karar ile ilgili olarak resmi kaynaklardan da açıklama geldi. BDDK tarafından paylaşılan detaylarda, 5 Mayıs 2020 tarihinde yine basın açıklaması ile duyurulan 9010 sayılı Karar ile bankaların yurt dışındaki konsolidasyona bağlı kredi ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurt dışındaki şubelerde de geçerli olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal yapılara yapacakları TL plasmanlar, TL depo ve TL kredilerin toplamının bankaların son hesaplamaları ile yasak öz kaynaklarının yüzde 0,5’i ile sınırlandırılmasına karar verildiğini hatırlattı.

Kurul Yeni Kararı Bildirdi

5 Mayıs tarihinde yüzde 0,5 olarak bildirilen yasal öz kaynak kullanımı sınırlandırılmasının yükseltildiğini vurgulayan açıklama bugün geldi. BDDK, 27 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantı neticesinde 9273 sayılı Karar doğrultusunda piyasaların etkin çalışmasını hedef alarak söz konusu sınırlama ile ilgili yeni bir karar aldı. Alınan karar doğrultusunda yüzde 0,5 yerine yüzde 2,5 olarak belirlenen sınırın yanı sıra bankaların yurt dışında yerleşik finans kuruluşlarına tanımladıkları gün içi TL kredi seçeneklerinin bu sınırlamaya tabii olmamasına da karar verildi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın