Apple’ın Açığını Bulana 200 Bin Dolar

0

Apple 25 bin dolar ila 200 bin dolarlık ödülleri sistemlerinde açık bulabilen kişilere vermeyi planlıyor.

Kampanyasının duyurusunu, ABD’de organize edilen Black Hat güvenlik sempozyumunda yapan Apple, Bug Bounty adı ile yola çıkıyor ve hackerlara büyük vaatlerde bulunuyor.

Apple, Bu Yöntem İle Hackerların Önüne Geçecek!

Bilindiği üzere “hackerlar” sistemlerdeki açıkları bulmak ve bu açıklardan faydalanmak üzere çalışan kişiler. Apple şimdilerde bunu kendi avantajına çevirmeyi düşünüyor ve dünya çapında oldukça popüler ürünleri olan, iPad, iPhone ve Mac’de bu açıkları bulan ve bu açıklardan nasıl fayda sağlanacağını gösteren kişilerin kapasitesinden faydalanmak istiyor.  

Her ne kadar Bug Bounty adı ile de vurgulanan açık yakalatma işlemi yaygın bir yöntem olmasa da, Apple kurulduğu günden bu yana farklı olanı yapmasıyla bilinen bir firma ve bu noktada da farkını ortaya koyuyor. Apple ürünlerinde farklı konularda açık yakalamayı başaran hackerlar içinse farklı ödül miktarlarının varlığından bahsetmek mümkün.

Apple’dan 200 Bin Dolar Ödül

Donanım içerisinde yazılımın gömülü şekilde yer aldığı ve ana bileşenler olarak görev yapan kısımlarda açık bulan ve bundan faydalanmayı başararak Apple’a bildiren kişiler 200 bin dolara kadar ödül kazanma hakkını elde ederlerken, Kernel’dan zararlı yazılım çalıştırma, kişisel hesap bilgilerine sızma gibi işlemler için Apple 50 bin dolara kadar fiyat biçmiş. Apple ayrıca Secure Enclave ve Sandbox uygulamalarına sızmayı başaran kişiler için de çeşitli ödüller vaat ediyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın