Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir’den Önemli Açıklamalar

0
Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir’den Önemli Açıklamalar

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Bankacılık Söyleşileri programında önemli konulara değindi.

Özdemir, stratejik ürünlere dair kar ve zarar ortaklığı projeleri çerçevesinde yatırımlar yapmaya devam ettiklerini söyleyerek bilgi teknoloji alanında çok sayıda projenin yer aldığını belirtti. Özdemir, Türkiye’de henüz girilmemiş niş bir alan bulmaları durumunda kar ve zarar ortaklığı üzerine bir işbirliğine her zaman için açık olduklarını vurguladı. Bankacılık Söyleşileri bağlamında Ziraat Katılım ve bankacılık sektörünün pandemi dönemindeki çalışmaları hakkında bilgi veren Özdemir, sektörün geleceği ile ilgili de öngörülerini paylaştı.

35 Yıldan Bu Yana Yapılıyor

Türkiye’de katılım finansın 35 yıldan bu yana yapıldığını belirten Özdemir, uzun yıllardır devam etmesine rağmen hala istenilen seviyelere gelinemediğini belirtti. 2020 yılında çok umutlu verilerle başlanan bankacılık sektöründe, Ocak ve Şubat ayları ekonomik veriler iyiye işaret etti. Fakat tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip Covid-19 pandemisi, bankacılık sektörüne de önemli darbeler vurdu. Özdemir, yaşanan bu olumsuz durumlara rağmen kamu katılım finans kurumlarının ekonomiye ciddi bir destek sağladığını belirterek, bu destekler çerçevesinde bankacılık sektörünün hızla büyüdüğünün altını çizdi.

Yüzde 50’nin Üzerinde Büyüme

Ocak ve Eylül ayları arasında aktiflerinin yüzde 50’nin üzerinde büyüme gösterdiğini belirten Özdemir, 54 milyar lirayı aşan rakamlardan bahsetti. Aynı zamanda katılım finans sektörü de yüzde 50’ye yakın bir büyüme gösterirken tüm bankacılık sektöründeki aktif toplam da yüzde 25 dolaylarında arttı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın