KYK Bursları Kesiyor! İşte Bursları Kesilecek Olanlar!

0

KYK kısaltmasıyla da bilinen Kredi ve Yurtlar Kurumu 23 Temmuz’da kapatılan üniversitelerin öğrencilerine ilişkin önemli bir karar aldı. Karara göre 15 üniversitedeki toplam 65.000 öğrencinin KYK kredi ve burs imkanları sona erdirildi. Daha önce kapatılan üniversite öğrencilerinin ne olacağı konusu tartışma yaratırken, KYK attığı bu adımla, öğrenciler yeni üniversitelerine yerleşinceye dek onlara kredi veya burs imkanlarını geri vermeme kararı aldı. 

KYK Bursları, Kapatılan Üniversitelerdeki Öğrenciler İçin Kesildi

Yapılan açıklamada 23 Temmuz 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun Hükmünü baz alarak kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin burs ve kredi olanaklarının kesildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca 29779 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun Hükmü baz alınarak kredi ve bursların Ağustos itibariyle kesildiği ve bu kararın Kredi yönetmeliği 27. burs yönetmeliği 26. maddesine göre alındığı bildirildi.

Kurum öğrencilerin yeni bir üniversiteye başlayıncaya kadar da, burs ve kredilerin tekrar ödenmeye başlanmayacağını duyurdu. KYK ayrıca tekrardan öğrenime başlayacak öğrenciler için KYK için belirlenen usuller gereği ödemelerin tekrardan yapılmaya başlanabileceğinin de altını çizdi.

Konu Sosyal Medyaya Taşındı

Alınan bu karardan hoşnut olmayan öğrenciler, mağdur olduklarını iddia ettiler ve alınan karardan dönülmesi gerektiğini savundular. Daha önce kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin istedikleri üniversitelere girebilecekleri yönündeki görüş de sosyal medyada bir hayli tartışılan ve ilgi gören bir konu olmuştu. KYK’nın bu kararı da sosyal medyada benzer bir etki yarattı. 

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın