Kamu Bankalarında Aylık 780 Milyon TL Zarar!

0
Kamu Bankalarında Aylık 780 Milyon TL Zarar!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından paylaşılan veriler çerçevesinde, kamu mevduat bankalarının Ekim ayındaki 1 aylık zararı toplamda 780 milyon liraya ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun derlediği verilere göre, sektör kredilerinin geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre yüzde 43 oranında arttığı açıklandı. 2020 yılının Ekim ayındaki kredi miktarı, geçtiğimiz yıla göre önemli bir artış yaşayarak 3,66 trilyon liraya yükseldi. Özel bankaların 2020 yılının Ekim ayını karla kapattığı görülürken, kamu bankalarının Ekim ayındaki yüksek kambiyo zararlarının da etkisiyle zararı 330,3 milyon liraya çıktı. Kamu mevduat bankaları, bu kapsamda özel bankalara göre seneyi önemli zararlarla kapatacak.

Kamu Katılım Bankaları Pozitif Bir Ay Geçirdi

Kamu mevduat bankalarının yaşadığı zararlar göz önüne alındığında, kamu katılım bankaları durumun aksine Ekim ayını pozitif geçirdi. Bu kapsamda kamu mevduat bankalarının açıklanan veriler çerçevesinde Ekim ayındaki net zararı 780 milyon lira olarak açıklandı. Kredilerde önemli bir artış yaşanan yılda, en yüksek artış Haziran ayından itibaren görüldü. Pandemi tedbirleri anlamında sunulan düşük faizli kredi kampanyaları, vatandaşların bu fırsatlara ilgi göstermesine olanak tanıdı.

Düşük Faizli Krediler Canlanma Yarattı

Kamu bankaları tarafından düşük faizli sunulan ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri, vatandaşların ihtiyaçlarını giderdi. Aynı zamanda dolar kurundaki hareketlerin önüne geçmeye yönelik satışlar da, kredi kampanyalarının yanında canlanmanın meydana gelmesini sağladı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın