Elektrik Faturalarına Taksit Geliyor!

0

EPDK tüketicilere bazı dönemlerde birden fazla fatura gelmesini engellemek amacıyla yeni bir düzenleme getirdi. Özel haller dışındaki durumları kapsayan bu uygulamada elektrik konusunda tüketicilere çeşitli imkanlar tanınacak.

Resmi Gazete’nin yayınlanan sayısının ardından Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetlerinde yapılan değişiklikler dün itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.  Sonuç itibariyle yasa gereği elektrik okumaları belirli bir periyotta olacak şekilde yapılandırıldı. Artık elektrik şirketleri kendi belirleyecekleri 25 ve 35 günlük dönemler arasında bir zamanda düzenli olarak sayaç okumalarını gerçekleştirecek. Bu okuma firmanın aylık elektrik okuması olarak değerlendirilecek.

Mağduriyet Oluşmayacak

Tüketicilere bu yasa kapsamında taksit imkanı da sağlanıyor. Tüketicilerin faturalarının 3 ayı aşması halinde, onlara taksitle ödeme seçeneği vade farkı uygulanmadan getirildi. Bu uygulama tüketici talebine bağlı olarak uygulanacak. Çıkarılan yasa gereği kişilerin geç ödeme gibi durumlarda mağdur hale düşmelerinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Daha önce geç ödeme yüzünden icra masrafları ve vekalet ücreti gibi ek ücretler ödemesi gereken kişilerin mağduriyeti giderilirken, bir yandan da bir ayda birden fazla fatura ile karşılaşılmasının da önüne geçilecek.

Elektrik şirketlerine belirli zorunluluklar da getiren yasa, yasal yollara başlama sürecinde elektriğin fiziksel olarak kesilmesini de zorunlu kıldı.

Fatura Sayısı

Fatura sayısı birden fazla şekilde uygulanamayacak hale getirilirken, bu durum mevzuata özel durumları kapsamayacak. Mevzuata özel durumlar arasında ise enerjinin borç nedeniyle kesilmesi örnek gösterilebilir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın