Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

0

Devlet, evlenen çiftler için evlilik kredisi sunmasının yanında, aynı zamanda belirli şartlarda koşmaktadır. Bu şartların sebebi ise bu yardımın suistimal edilmemesidir. Bu şartlara göre evlilik desteği için başvuruda bulunan çiftler 18 ile 24 yaşları arasında olmalıdırlar. Aynı zamanda bu destekten faydalanmak isteyen çiftlerin hiç biri TCK’da yer alan herhangi bir suçu işlememiş ve daha önce herhangi bir ağır ceza almamış olmalıdırlar.

Devlet Evlilik Desteği Şartları

Adında da anlaşılacağı üzere evlilik desteği, maddi durumu yetersiz olan bireyler için hazırlanan bir destektir. Bu sebep ile şartlar arasında çiftlerin evlenmeye uygun bir maddi durumlarının olmaması da yer almaktadır. Maddi durumu son derece yerinde olan çiftler bu yardım için başvuruda bulunamazlar. Devlet, bu yardımda önceliği gerçek ihtiyaç sahiplerine vermektedir.

Devlet Evlilik Desteği Miktarı

Yukarıda belirttiğimiz şartlara uyan çiftlerin her biri 1 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olacak şekilde 10.000 TL’lik bir yardımdan faydalanabilecekler.

Devlet evlilik desteği kaç yıl içinde geri ödenmeli?

Bu yardım kredi şeklinde verilmektedir. Herhangi bir hibe söz konusu değildir. Devlet tarafından verilen evlilik desteği, dört sene içerisinde geri ödenmelidir. Şayet çiftler bu 4 sene içerisinde çocuk sahibi olurlarsa bu durumu gerekli mercilere bildirerek geri ödemeyi bir sene daha uzatabilirler. Bu kredi ödenirken 24 taksite bölünecek ve taksit taksit ödenebilecektir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın