Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

0
Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Merkez Bankası ve BDDK peş peşe müdahale yapma ve faiz artırımı kararları aldı. Alınan kararlar parasal sıkılaşma politikası niteliğinde olup kredi faizlerinin yükselmesine neden oldu. 2020 yılında bankaların faiz oranları hem en alt noktaları hem de en yüksek noktaları gördü. Yükselen kredi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği merak konusu oldu.

2021 Yılında Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Merkez Bankası ve BDDK müdahale ve faiz artırım kararları ardından kredi faizlerinin artmasıyla, kredi kullanmak isteyen kişiler faizlerin düşüp düşmeyeceği sorusuna yanıt arıyor. Faizlerin yüksek olması nedeniyle özellikle uzun vadeli konut kredisi çekmek isteyen kişilerin kafası karışırken, uzmanlar konu hakkındaki yorumlarını dile getirdi. Uzmanların yorumuna göre bankaların faiz oranlarının sadece 5 ay gibi kısa bir sürede 2 katına ulaştığını belirterek bu dalgalanmanın üretimi olumsuz etkilediğini dile getirdi. Uzmanlar, bankaların faiz oranlarında yaşanan dalgalanmayı değerlendiren uzmanlar paradaki bu büyük ve güçlü dalgalanmanın reel ekonomiye, üretme ve otomobil, kredi almak peşindeyken, şimdi her şeyin durgunlaştığını ifade ettiler. Yaklaşık 6 ay önceki durumla günümüzü kıyaslayan uzmanlar, vatandaşların 6 ay önce konut, otomobil, kredi almak çabasında olduğunu fakat şuan bu işlemlerin durgunlaştığını dile getirdi. Kredilerin pahalılaşmasından dolayı tüketimin düştüğünü ve konuta ve otomobile olan talebin azaldığını dile getiren uzmanlar, dengelenmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. 2021 yılı faiz oranı tahminlerini açıklayan uzmanlar, 2021 yılında bu kadar sert daiz artışları yaşanmayacağını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın