6 Milyon Kişinin Borcu Siliniyor!

0

Gelir testi yaptırmayan ve bu nedenle borçlanan kişilere yeniden gelir testi yaptırma şansı tanınıyor. Şu ana kadar 6 milyon kişinin gelir testi yaptırmaması nedeni ile borçlanması borçluları kara kara düşündürüyordu.

Gelir testi yaptırmadığı için ödeyemeyecekleri borçların altına giren 6 milyon insan için yeni bir umut doğdu. Şimdiye kadar biriken borçların hepsinin ya da bir kısmının silinmesi ve gelir testi yaptırmamış olanların yeniden gelir testi yapmasının önü açılıyor.

Neden Gelir Testi Yapılmalı

Gelir testi yaptırmayanlar GSS borcu ile karşı karşıya kalıyor. En yüksek prim tutarından borçlandırılan bu insanların borcu zaman geçtikçe birikmeye başlıyor.

Ama artık bundan kurtulmanın kolay bir yolu var. Bu yol Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma fonuna başvurarak gelir testi yapmak. Böylece herhangi bir maaş almayan bir işte çalışmayan ve bir geliri olmayanların borçları silinebilecek.

GSS Borçları Nasıl Silinecek

GSS borçlarının silinebilmesi için gelir testi yaptıran kişinin gelirlerinin aylık bazında asgari ücret brüt tutarının 1/3’ünden az olması şartı var. Yani kişi başına düşen gelir yeni asgari ücret baz alındığında 549 liradan daha düşükse geçmişteki borçları silinecektir.

Gelir testi yaptırmaya üşenen ve borç altına giren milyonlarca insan gelir testi yaptırarak bu yükten kurtulabilecek. Gelirleri test sonucunda yüksek çıkanlar ise primlerini ödemek zorunda kalacak. Bu kararın 6 milyon kişiyi rahatlatması bekleniyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın