Bankacılıkta Yeni Dönem Başlıyor

0
Bankacılıkta Yeni Dönem Başlıyor

2020 yılının Temmuz ayında yürürlüğe gireceği açıklanan fakat yeni tip covid-19 salgını sonrasında ertelenen bankacılık düzenlemesi yeni yıl itibariyle hayata geçirildi.

Bankaların kimlik doğrulama işlemleri ile ilgili süreçlerini baştan aşağı değiştiren yeni düzenleme, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2020 yılında açıklanmıştı. Resmi Gazete’de yürürlüğe girerek resmen yasalaşan düzenlemenin başlangıç tarihi olarak ise Temmuz ayı gösterilmiş, fakat yeni tip covid-19 salgını pek çok konuda olduğu gibi burada da bazı ertelemeleri beraberinde getirmişti. BDDK’nın yapmış olduğu yeni düzenleme ile beraber, bankacılık sektöründe yepyeni bir dönem kararın yürürlüğe girmesinin ardından başlayacak. Bankalar, kimlik doğrulama sistemindeki yeni dönemde bazı değişiklikler ile müşterilerine elektronik bankacılık hizmetlerini sunacak.

Resmen Yürürlüğe Girdi

Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik, ertelemenin ardından yürürlüğe girdi. 1 Temmuz 2020 tarihi için konuşulan fakat salgın sebebi ile 1 Ocak 2021 tarihine ertelenen yeni düzenleme, yasalaştı. Yeni sistem kararı sonrasında, bankaların kimlik doğrulama yöntemleri baştan aşağı değişti.

Başarısız Girişimde Engel

Doğrulama işlemleri için elektronik kimlikler, PIN numaraları ve elektronik imza gibi seçenekler kullanılabilecek. Aynı zamanda uygulanacak olan kimlik doğrulama sisteminde başarısız kimlik doğrulama işlemleri ile ilgili olarak da yeni karar alındı. Doğrulama işlemini arka arkaya hatalı yapan kullanıcıların erişim sağlaması engellenebilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın