Ana SayfaGündemTCMB, Bankacılık Sistemindeki Tarihi Günün Başladığını Açıkladı

TCMB, Bankacılık Sistemindeki Tarihi Günün Başladığını Açıkladı
T

-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yeni geliştirilen 7/24 anlık perakende ödeme uygulamasının pilot testlerin ardından kullanıma açılmış olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklamada, TCMB bünyesinde geliştirilen yeni nesil anlık perakende ödeme sisteminin 7 gün 24 saat kullanılabilir olacağı bilgisi paylaşıldı. Yeni nesil uygulama ile beraber Fonların Anlık ve Sürekli Transferi Sistemi sayesinde, birçok kolaylığın da artık kullanıma açıldığı bilgisi verildi. FAST sistemi kapsamında bazı bankalar ile sürdürülen pilot testler, tamamlanma süreci sonrasında kullanıma açıldı ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Pilot Testler Bitti

TCMB’nin kendi bünyesinde geliştirdiği FAST sistemi, günün her saati ve haftanın her günü işlem yapabilme özelliği ile ön plana çıkıyor. Birçok bankada pilot uygulama olarak kullanılan sürecin ardından, pilot uygulamanın sona erdiği ve bugün itibariyle sistemin kullanıma açıldığı açıklandı. FAST sistemiyle beraber elektronik ödemeler sisteme kayıtlı olunan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, telefon numarası ve mail adresi ile Kolay Adresleme Sistemi çerçevesinde yapılabilecek.

50 TL Limit

İlk başlangıcında 50 TL limitli olarak başlatılan uygulama, kullanımın yaygın hale getirilmesi ve takip yapılabilmesi adına bu limitten kullanıma sunuldu. Limit, ilerleyen dönemlerde kullanım sıklığına ve tercih oranına da bağlı olarak 1000 TL bandına kadar yükseltilecek, uygulama ile işlem limitleri daha yüksek seviyelere çıkabilecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol