Mevduat Faiz Oranlarında Hızlı Artış!

0
Mevduat Faiz Oranlarında Hızlı Artış!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranlarında artış kararı almasının ardından mevduat faizlerinde yükseliş ivmesi gözlemlendi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre 3 aya kadar vadeli mevduatlarda ortalama faiz oranı yüzde 18’ seviyesinin üzerine çıktı.

Mevduat Faizlerindeki Artışın Getirileri Neler Olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın vermiş olduğu faiz oranlarındaki artışın ardından mevduat faizlerinde gözlemlenen artış son 20 yılın en hızlı artışı olarak kaydedildi. Faiz artırımı kararının ardından mevduat faizlerinde yükseliş ivmesi hız kazandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamış olduğu verilere göre 3 aya kadar vali mevduatlarda ortalama yıllık faiz oranı yüzde 18,18 seviyesine yükseldi. Bir önceki haftaya göre ise aynı vadeli mevduatlarda faiz oranı 1,45 puan artarak yükselişe geçti. Böylelikle, 3 aya kadar vadeli mevduatlarda ortalama faiz oranı Nisan 2019 yılından bu yana kadar en hızlı yükseliş oranını gerçekleştirdi. TCMB’nin açıklamış olduğu verilere göre 1 aya kadar vadeli mevduatlarda ortalama yıllık faiz oranı yüzde 16’nın üzerine çıkarken, 6 aya varan vadeli mevduatlarda ise ortama faiz oranı yüzde 17,42 seviyelerine kadar yükseldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2020 Aralık ayında ekonomistlerin 150 baz puanlık beklentisine karşın 200 baz puan faiz artışı kararı alarak politika faizini yüzde 17 seviyelerine çıkarmıştı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın