Kapatılan Üniversite Öğrencileri Ne Olacak

0

Hükümet kapatılan özel üniversite öğrencilerinin mağdur olmaması için bu öğrencilerin bulundukları illerde devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerine özel öğrenci statüsünde eğitim alabilmelerinin önünü açtı. Böylece kapatılan özel üniversitelerde okuyan öğrencilerin belirgin olmayan durumu tamamen belirginlik kazandı.

 Öğrenciler Mağdur Olmayacak

Özel üniversitelerde okuyan ve bu üniversitelerin kapatılmasından sonra açıkta kalan öğrencilerin durumu görüşüldü ve bu öğrencilerin özel öğrenci statüsüyle devlet üniversitelerinde eğitim hakkı doğmuş oldu. Aynı ilde devam etmek isteyen ve başka illere gitmek istemeyen öğrenciler de aynı ilin devlet üniversitelerinde okudukları bölümden devam edecekler.

Yapılan toplantıda bu öğrencilerin kayıt yaptıkları yılda aldıkları puanlara göre devlet üniversitelerine yeniden yerleştirilmeleri gündeme geldi. Özel üniversitede almış oldukları dersler de sayılarak yeni üniversitede hesaba katılacak.

Bu nedenle yatay geçiş başvurularının bu ayın sonuna kadar uzatılması öğrencilere yatay geçişte karar verme konusunda rahatlık sağlayacak.

Yatay Geçiş için Tercihler Ne Zaman Yapılacak

YÖK yetkilileri özel üniversitelerde okuyan öğrencilerin ilgili üniversiteye yerleştikleri yıl aldıkları sınav puanına göre, devlet üniversitelerine yeniden yerleşebileceklerini ifade etti. Önümüzdeki hafta Yatay Geçiş için tercihler başlayacak.

Öğrenci eski puanla yerleşemezse ne olacak

Eski puanla yeni puan arasında büyük farklar varsa ve öğrenci eski puanı ile devlet üniversitesine yerleşemezse öğrencinin puanına en yakın programa yerleştirme sağlanacak.

Öğrenciler Yine Ücret Ödeyecek

Özel üniversitede ödedikleri öğrenim ücreti değiştirilmeden devlet üniversitelerine yerleştiklerinde aynı şekilde özel öğrenci statüsünde ödeme yapacaklar.

Bu özel öğrencilerin yerleşmiş oldukları üniversiteden mezun olmaları halinde yerleştirilmiş oldukları üniversitenin diplomasını alacaklar ve diplomada daha önce ilk kazandıkları üniversitelere ilişkin bilgiler de yer alacak. Bu uygulama ile öğrencilerin mağdur edilmemesi özel üniversitede okuyan öğrencileri sevindiriyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın