72 Yaşında Üniversite Okumak

0

Yaşlandıktan ve emekli olduktan yıllar sonra üniversite imtihanına girmek ve yeni bir üniversitede yepyeni bir bölüme başlamak nasıl bir duygudur? Okuma aşkı veya öğrenmenin yaşı yoktur kavramlarını en güzel açıklayan yüzlerce yaşlı öğrenci üniversitelerde okumayı heyecanla bekliyor.

Yaşlı öğrenci üniversiteye neden gider sorusunu soran milyonlarca insan var ancak okuma aşkını bizzat yaşayan insanlar için yaş bir engel değil. Nitekim Edirne’de 72 yaşında hurdacılık yaparak emekliliğinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen yeniden üniversite sınavına giren 2 çocuk babası Şevki Kılıç ÖSYM’nin bu yıl hazırladığı sınava girerek tarih bölümünü kazandı ve okumanın yaşının olmadığını en güzel kanıtlayanlardan biri oldu.

Emekli Olduktan Sonra Üniversite Okumak

 Emekli olduktan sonra insanların yeni bir şeyler öğrenmesi yeni uğraşlarla hayatlarını ve çevrelerindeki insanların hayatlarını renklendirmesi güzel bir olay. Kitap okumayı araştırmayı seven insan, hangi yaşta olursa olsun bir şeyler üretebilir ve farklı bakış açılarını daha da genişleterek topluma daha faydalı olabilir.

Bazı insanlar yaşlı öğrencilere pek sıcak bakmazken büyük çoğunluğu böyle öğrencilere daha çok saygı duyuyor. Aslında her sınıfta bu kadar değerli insanların olması okulda okuyan öğrencilere ağabeyli babalık yapması ve onlara örnek olması birçok yönden faydalıdır.

70 Yaşından Sonra Üniversite Okumak

 Yaşlı öğrenci diğer öğrencilerin derslerine daha sıkı bağlanması için onları motive eden bir örnektir. Kazanılan bölümün bitirilmesinden sonra illa ki bir gelir getirmesi veya getirmemesine bakılmadan üniversitelerin her bir bölümünün insanlara yeni vizyonlar katacağı düşünüldüğünde her bölümün aslında okunmaya değer olduğu hatırlanmalıdır.

Şevki baba gibi yüzlerce büyüğümüz üniversitelerin lisans bölümlerinde yeni bir şeyler öğrenmek ve öğrencilere deneyimlerini aktarmak için okuyor ve hayata daha çok tutunuyor. Hepimize örnek olan bu değerli insanları el üstünde tutmak ve onların yaşam deneyimlerinden istifa edebilmek gerekiyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın