Memurluk Kavramı Değişiyor!

0

AK Parti hükümeti memur statüsünde yeni bir değişime gidiyor. Bu köklü değişime göre memur ya da devlet memuru kavramı, yerini Kamu Çalışanına bırakacak. Devlet memuru olanların hayatlarının sonuna kadar iş garantisi altında çalışmakta. Yeni değişimle çok verimli çalışmayan kamu çalışanının maaşının da performansına göre değerlendirilmesi gündeme geliyor. Anayasada yeni bir revizyona gitmesi beklenen AK Parti devlet memurluğunda yeni değişimler ön görüyor. Bu değişimlerin yapılabilmesi için hükümet ile muhalefetin iş birliği gerekiyor. Yapılacak yeni değişimle memur performansına göre maaş belirlenmesi çok daha verimli çalışan memurların olacağı anlamına geliyor.

Suç İşleyen Kamu Çalışanı İşten Atılabilecek

 Memurların disiplin suçu işlemesi sonucunda işten atılmalarının kolaylaştırılması da gündemde… Bu şekilde özel sektördeki gibi en iyi hizmet için rekabet ön plana çıkacak. Devlet dairesine kapağı atan ölünceye kadar orada kalırım güvencesi ile hareket ediyorsa bu konuda yeniden düşünmesi gerekecek.

Daha verimli bir kamu çalışanı profili için devletin tüm sektörlerinde eskisinden de daha dinamik canlı verimli çalışan ve kendini güncelleyebilen kamu çalışanı profilinin memleket için daha faydalı olacağı görüşü yaygın. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da borsa başkanları ve oda başkanları ile yaptığı toplantıda bu durumu açık olarak dile getirmişti. Düzenlemeler için anayasa değişikliğinin gerektiği bu atılım için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhalefetle bu konuyu görüştüğünü ifade etti. 70 bin civarında açığa alınan memur var. MEB bu yıl açığa alınan memurların yerine 15 bin kamu çalışanı alacak. Bunlar sözleşmeli öğretmen pozisyonunda olacak. Adalet bakanlığı ise 3 bin 721 sözleşmeli personel alacak.

KPSS imtihanının Önemi Büyük

KPSS imtihanına göre kamu çalışanı alacak olan devlet kurumlarına yerleşebilmek için ayrıca sözlü mülakat da getiriliyor. Böylece terör örgütü mensuplarının devlet kurumlarına sızması önlenmiş olacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın