Türkiye Rusya İş Birliği Ülkelerin Buzları Eriyor

0

Rusya Türkiye İş Birliği

Geçtiğimiz gün bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan ve 2 saat süren görüşmede Rusya ile Türkiye arasındaki genel politikada uzlaşı sağlandı. Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizinin ardından ilişkilerin yeniden normale dönmesi iki ülke için de faydalı oluyor. Görüşmede Türkiye ve Rusya’nın Suriye topraklarındaki bütünlük konusunda hem fikir olduğu dile getirildi. Suriye sorununun çözümünde rol alacak önemli ülkelerin Türkiye Rusya İran Almanya ve İngiltere olduğu belirtildi.

Ağırlıklı olarak Suriye görüşüldü

Yapılan görüşmede Rusya ile aramızda oluşan uçak krizinin bir daha yenilenmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasının gerekliliğine vurgu yapıldı ve Suriye’de gerçekleşen sivil insanların ölümüne neden olan IŞİD ile mücadele eden ılımlı grupların mücadele ettiği bölgeler hakkında bilgi paylaşımı yapılacağı belirtildi. Böylece Türkiye Suriye ve İran bölgedeki 3 büyük güç olarak Suriye’deki savaşın hararetinin azaltılmasında ve uzlaşmanın sağlanmasında birlikte hareket edecekler. Suriye’de bulunan gruplara karşı sözü geçen ülkeler Türkiye İran ve Rusya olarak sıralanabilir.

Suriye’de Karmaşa Sürüyor

Bilindiği gibi Suriye’de tüm ateşkes görüşmelerine rağmen çeşitli gruplar tarafından çatışmalar hız kesmeden sürüyor ve masum sivil halk ölüyor. Bölgedeki durumun normale dönmesi için Türkiye Rusya ve İran’a büyük görevler düşüyor. Bölgenin ağabeyleri olan bu 3 ülkenin birlikte hareket etmesi ile Suriye’de oluk gibi akan kan durdurulabilir. Yapılan görüşmelerde Suriye’de uzlaşının sağlanması için Türkiye’nin olmazsa olmaz yapıcı unsurlardan biri olarak devrede olması gerektiği belirginleşti.

Türkiye Rusya Arasında Buzlar Eridi

Bu bağlamda Türkiye ve Rusya yeni iş birliği içinde yeni protokollere imza atacaklar. Görüşmede Halep kuşatması da gündeme getirildi. Suriye rejiminin verdiği garantilerin itibar taşımadığı ve oradaki sivil halka ulaştırılması planlanan insani yardımlar için açılan koridorların güvenliğinin sağlanması konusunda ve yardımların istenen noktalara taşınması konusunda endişeler de dile getirildi. Ayrıca Rusya ile Türkiye’nin Suriye’de ortak bir denetim yapılması ve Türkiye’nin Suriye sınırı ve daha güneydeki belirli bölgelerde Rusya ile ortak denetimlerin yapılması kararlaştırıldı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın