Ana SayfaEkonomiEmekli Olamayana Toplu Para Veriliyor

Emekli Olamayana Toplu Para Veriliyor
E

-

Emeklilerin haklarının korunmasını için ve daha adaletli bir yaşam sürebilmeleri için her geçen gün yeni bir düzenleme getirilmektedir. Düzenlemelerle emekli promosyonları, emekli primleri gibi ücretlendirmelerden faydalanabiliyorlardı. Bu kapsamda emekli olamayanlara toplu para veriliyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte eğer yaş ve yıl şartınız doldurulmuş olmasına rağmen eksik primden dolayı emekli olamıyorsanız, çalışmamanız durumunda primler geri ödenecek. Yapılacak olan toplu ödeme SGK tarafından gerçekleştirilecek. Yaşı dolduruna toplu para verilmesi vatandaşın yüzünü güldürecek haberlerden bir tanesi.

Primi yetersiz olduğu için emekli olamayanlara borçlanma getirecek olan çalışma, hala devam etmektedir. Bu ilk alternatif olarak görülürken ikinci alternatifte, emekliler toplu paa alabilecekler. Birikmiş primlerini hem SKK’lılar hem de Bağ-Kur’lular ve bunlara ek oalrak memurlar belirli şartların sağlanması halinde bu fırsattan yararlanabilecekler.

Toplu para alabilmek için ilk şartsa çalışmıyor olmak. Sigortalı olarak çalışmıyorsanız veya kendi işinizi yürütmüyorsanız, diğer bir şart ise emeklilik için yıl ve yaşı doldurmuş olmak gerekmektedir. Belirtilen istatistiklere göre 9 Eylül 1999 tarihi için prim şartları en az 3600. Bu prime ulaşan kişinin zaten yaştan dolayı emekli olabileceği belirtiliyor. Bu  primin altında prim varsa ve yaş şartı da tamamlanmışsa toplu paralarınızı SGK veriyor. Emekli primleri için tüm şartlar sağlanınca emekli olmayıp toplu para alma gibi bir durum da söz konusu değil.

Emeklilere prim olarak verilecek toplu para, vefat eden kişiler için kanunu mirasçıları tarafından istenebilir. Yaş şartı için belirli düzenlemeler de bulunmaktadır. Bu düzenlemeler için SGK’dan daha detaylı bilgi edinilebilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol