Ana SayfaEkonomiOtomotiv Sektörü Taşıt Kredisi Faizlerinde de İndirim Bekliyor

Otomotiv Sektörü Taşıt Kredisi Faizlerinde de İndirim Bekliyor
O

-

Yüzde 1’in Altına İnmeli

Nissan Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapan Sinan Özkök yaptığı açıklamada taşıt kredisi faizlerinde psikolojik sınır olan yüzde 1 altına inmesinin tüketicilerin araç almasını çok büyük ölçüde kolaylaştıracağını söyledi. Şuanda 50 bin TL’ye kadar olan araçlar için araç bedelinin yüzde 70’ine kadar kredi veriliyor. Bu yüzden de müşteri en az yüzde 30 oranında peşinat ödemeden araç sahibi olamıyor. 50 bin TL üzerindeki araçlar için ise bankalar 50 bin TL üstündeki kısım için sadece yüzde 50 oranında kredi ya da finansman veriyor. Buda yüzde 50 peşinat anlamına geliyor.

Peşinatın aşağı çekilmesi ve kredi faizlerinin de indirilmesi ile özellikle yüzde 1 altına indirilmesi halinde sektör bir ivme yakalayabilir. Markalar da bu faiz indirimi kararı olursa araçlar için daha cazip ve çekici kampanyalar düzenleyerek müşterilerin daha kolay araç sahibi olmasını sağlayacaktır.

Konut kredisi faizlerinde ortalama olarak yüzde 0,30 oranında bir faiz indirim yaşanmıştı. Çoğu banka faizleri aşağı çekmişti. Şuanda en düşük konut kredisi faizi yüzde 0,80 civarında bulunuyor. Şuan en uygun taşıt kredisi faizi ise yüzde 1,23 civarında bulunuyor. Bu faiz oranlarında indirim olması halinde çok büyük ihtimalle katılım bankaları kar oranlarında indirim yapacak ve sektör hareketlenecektir. Faizlerin geri çekilmesi ile birlikte otomotiv sektörü bir ivme yakalayacaktır. Taşıt kredisi faizlerinde indirim olup olmayacağı ise merak konusu durumdadır. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol