Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında İndirim Olacak Mı?

0

Ülkedeki ekonominin canlandırılması adına son günlerde birçok ekonomik önlem ve faaliyet gelişirilmekteydi. Daha çok inşaat sektörünü canlandırmaya yönelik olan bu gelişmeler diğer sektörlerin de canlanmasının sağlayacak mı?

Konut kredilerinde ardı ardına dönen kampanyalar, konut faizlerinin hızlı düşüşleri ve konut kredilerine yönelik alımların desteklenmesiyle birçok tüketici ev hayallerini gerçekleştirebiliyordu. Konut kredileri cephesinde hal böyleyken gözler taşıt kredilerine döndü. Taşıt kredi faiz oranlarında indirim olacak mı? soruları gündemi kurcalamaya başladı.

Otomotiv sektörünün de bu yönde indirimler beklediği haberleri yayılmaya başlandı. Bu söylentilerle birlikte gözler Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği ve bankalara çevrildi. Otomobil satışlarının geçmiş yıllara göre düşüş yaşamasına değinen yetkililer, Temmuz 2016 satışlarının oldukça düştüğünü belirttiler. Bu düşüşün dengelenmesi için taşıt kredisi faiz indirimlerinin gerekli olduğu açıklamalarıyla tespitler belirtildi.

Taşıt kredi faiz oranlarının aşağıya çekilmesiyle otomoti sektörünün de ivme kazanacağı beklentileri doğmakta. Otomotiv satışlarının %58’inin taşıt kredisiyle gerçekleştirildiği de açıklanan veriler arasında yer almakta. Bu noktada vadeler ve kredi faiz oranları önemli bir yer tutmakta. Araç bedelinin %70 ve %50 civarlarındaki kredi kullanımı kısıtlamaları da araç alımlarını zorlaştıran unsurlardan olduğu belirtilen açıklamalardan.

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Eylül 2022!

Otomobil sektöründeki faiz indirimlerinin faydası olacağını belirten yetkililer, satışların artacağı yönünde görüşler bildirmekte. Psikolojik sınırın %1’in altı olması sebebiyle, bu şekilde gerçekleştirilecek olan düzenlemelerin de faydası olacağı düşünülüyor. Taşıt kredi faiz oranlarının ilerleyen günlerde nasıl bir seyir izleyeceğiniyse ilerleyen günlerde görmek mümkün olacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın